bling bling

Jako, że w poprzedniej wiadomości Alicja poruszyła temat skarbów to skorzystam z okazji i się podłączę, z tym, że będzie o skarbach w bardziej klasycznym tego słowa znaczeniu.

Przyjęło się uważać, iż Słowianie nie gustowali w bransoletach, które Kostrzewski każe nazywać obręczami lub obrączkami. Teorii tej nie mam zamiaru obalać, natomiast chciałbym przedstawić parę interesujących zabytków przez nas napotkanych. Dziś pierwsza sztuka.
Bransoleta pochodzi ze Zbęch, małej wsi w powiecie kościańskim. Odkryta w 1935 roku we fragmencie glinianego naczynia. 18 karatowe złoto. Wykonana z podwójnie splecionego drutu. Wymiar 6,5x7,5cm.
Brak jakichkolwiek analogii w materiale powoduje problemy z jej wydatowaniem. Zdzisław Durczewski określił zabytek jako wczesnohistoryczny, zaś Jan Żak datuje ją na VI w*. Natomiast w pamiątkowej książeczce wydanej z okazji 150-lecia Muzeum Archeologicznego w Poznaniu** opisana jest jako X-XI w. Są też badacze, którzy się nie zgadzają z wczesnośredniowieczną chronologią tego artefaktu.
Bransoleta jest przechowywana w MUZARP.

Wczesnośredniowieczna złota bransoleta ze wsi Zbęchy

*Hensel, Hilczer-Kurnatowska, Łosińska, Studia i materiały do osadnictwa Wielkopolski wczesnohistorycznej, T. VII, Poznań-Toruń 1995
**Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Historia i współczesność, pod red. Macieja Przybyła, Poznań 2007

Komentarze

Popularne posty