To Tum, to tam

W trakcie przedzierania się przez Polskę w kierunku Białegostoku zatrzymaliśmy się w miejscu będącym punktem startowym Szlaku Romańskiego. W Tumie pod Łęczycą, bo o nim mowa, stoi największy obecnie zabytek architektury romańskiej w Polsce - kolegiata pw. NMP i św. Aleksego, swymi korzeniami sięgająca XI wieku. Według ustaleń badaczy istniał w tym miejscu mały, jednonawowy kościółek. To, co przetrwało w obecnej postaci, zostało pobudowane w połowie XII wieku (konsekracja w 1166 roku). Budowla, jak wiele innych w naszym kraju, przechodziła różne koleje losu - była kilkakrotnie niszczona i odbudowywana, a także przebudowywana.
Z ruin pozostałych po II wojnie światowej podniesiono ją już w latach czterdziestych. Kontrowersje narosłe wokół odbudowy świątyni (żelbetonowy strop) są wciąż obecne w dyskusjach. Na co dzień wejście do kolegiaty jest zamknięte, także i my mogliśmy zerknąć do środka jedynie przez kraty...

Romańska kolegiata w Tumie pod Łęczycą

Bryła budynku robi duże wrażenie, zwłaszcza swoją wielkością. Miły dla oka kamień odbijał promienie słońca przy prawie bezchmurnym poranku. Dwoje wandrowców podziwiało odcinający się na tle błękitnego nieba pomnik historii ;)

Romańska kolegiata w Tumie pod Łęczycą

Szczegółowy opis wnętrza kościoła znaleźć można na ciekawe-miejsca.net
Polecam także internetowe źródło wiedzy o zabytkach romańskich, czyli Album Romański

Nie było nam dane dotrzeć do pobliskich reliktów tumskiego grodziska z X wieku, ale na pewno nadarzy się jeszcze ku temu okazja. Tym bardziej, że władze Łęczycy planują ożywić teren historycznego Tumu zakładając tam park kulturowy (źródło - Magazyń Świat).

Komentarze

Popularne posty