Poganka

Grodzisko o takiej wdzięcznej nazwie leży ok. 900 metrów na zachód od drogi krajowej 55 (Stolno - Nowy Dwór Gdański). Jest to niewielkie grodzisko jednoczłonowe o powierzchni ok. 0,55-0,57 ha. Według informacji internetowych, bo tylko takie na chwilę obecną posiadam, grodzisko funkcjonowało w dwóch fazach osadniczych. Pierwsza przypadła na drugą połowę X i przełom X/XI w., druga na koniec XI i początek XII stulecia.

Poganka - wczesnośredniowieczne grodzisko pierścieniowate we wsi Wabcz - mapa z portalu geoportal

Z grodziskiem wiąże się pewna legenda: Mścibój, komes nieznanego bliżej grodu wyruszył na wyprawę wojenną powierzając włości i swoją jedyną córkę Dankę opiece rycerza Wojsława. Przysłowiowego kota nie było, więc myszy harcowały. Wojsław uwiódł córkę komesa, miał jednak na uwadze, że złamał przyrzeczenie dane Mścibojowi.
Przed powrotem swego pana z wojny ukończył budowę własnego grodu na wysokim zboczu, w którym zamieszkał z Danką bez chrześcijańskiego ślubu - stąd pochodzi nazwa grodziska. Młodzi długo bronili się przed atakami komesa, jednak ostatecznie Mścibój zdobył gród i oboje ukarał śmiercią za niedotrzymanie złożonych obietnic.

Poganka - wczesnośredniowieczne grodzisko pierścieniowate we wsi Wabcz

Komentarze

Popularne posty