Lednickie Muzeum

Kończąc powoli temat około lednicki (o rekonstrukcjach później) chciałbym jeszcze zajrzeć na chwilę do muzeum. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy opiekuje się obok oczywiście Ostrowa Lednickiego także grodziskami w Gieczu, Grzybowie oraz na Ostrowie Radzimskim. Prowadzi działalność wydawniczą.

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy  - włócznie wczesnośredniowieczne wydobyte z jeziora

Głowna placówka usytuowana jest we wsi Dziekanowice i to jej się przyjrzymy. Sam budynek muzealny odstrasza swoim wyglądem. Podobnie rzecz się ma z tak zwanym małym skansenem, nieudolną stylizacją grodu znajdującą się kilkaset metrów dalej, przy przeprawie promowej na wyspę lednicką. O ile tzw. spichlerz rokuje jakieś nadzieje (zakładając odnowienie) o tyle mały skansen należało by zaorać. Tyle z zewnątrz, ale wiadomo, że liczy się wnętrze.

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy  - pojemnik na przyprawy (?) z jeziora

A treść, czyli zbiory są imponujące. Niestety sposób ich ekspozycji już nie. Pewne nadzieje należy wiązać z remontem, który się dzieje. Liczę na to, że pieniądz tchnie trochę świeżości w tej materii. Niestety instytucja nie jest "user friendly". Zakazy fotografowania kojarzą się z PRL.

Mimo całej beczki dziegciu przeze mnie tu wylanej, muzeum i tak warto zwiedzić. Dla unikalnych w skali europejskiej zabytków tak licznie tam zgromadzonych.

Warto także zajrzeć na stronę WWW, gdzie można znaleźć liczne fotografie oraz bogatą treść.

Komentarze

Popularne posty