Lindholm Høje

Leżące w sąsiedztwie Aalborga wzgórze, zwane Lindholm Høje kryje wiele archeologicznych skarbów. A wszystko dzięki wędrującym piaskom, które w zeszłych stuleciach zasypały cmentarzysko i osady użytkowane od epoki żelaza po tzw. okres wikiński. Już w XIX w. ludzie użytkujący teren wokół wzniesienia odnajdywali fragmenty ceramiki, szklane paciorki, a przede wszystkim duże głazy, które okazały się nadziemnymi elementami grobów osób pochowanych w tym miejscu. Profesjonalne prace archeologiczne przeprowadzono tu w latach 1952-58.

Skandynawskie cmentarzysko wczesnośredniowieczne w Lindholm Høje, groby z obstawami kamiennymi w kształcie łodzi

Teren jest niezwykle interesujący. Długo można przechadzać się wśród kamiennych obstaw miejsc pochówku. W pewnej odległości od cmentarzyska znajduje się ogrodzony teren, na którym odkryto ślady orki, dziś niewidoczne dla odwiedzających. Ponadto ślady zabudowań w postaci dołów posłupowych zostały wypełnione betonem dla uwydatnienia zarysu nieistniejących budynków.

Skandynawskie cmentarzysko wczesnośredniowieczne w Lindholm Høje, groby z obstawami kamiennymi w kształcie łodzi

Cmentarzysko było w użyciu od VI do X w. Odnotowano w jego obrębie 700 pochówków. Najstarsze z nich znajdują się w najwyższej części wzniesienia. Początkowo praktykowano pochówki szkieletowe, które przykrywano niewielkim kopcem. W schyłkowej fazie epoki żelaza zwyczaj ten zastąpiło ciałopalenie. Do tej kategorii przynależy ponad 600 pochówków. Więcej niż połowa z nich posiada kamienną obstawę w kształcie okręgu, owalu, trójkąta lub łodzi. W X w. mieszkańcy Lindholm Høje ponownie zaczęli grzebać zmarłych w grobach szkieletowych. 30 takich pochówków znajduje się w dolnej partii wzgórza-cmentarzyska.

Skandynawskie cmentarzysko wczesnośredniowieczne w Lindholm Høje, groby z obstawami kamiennymi w kształcie łodzi

Powyżej miejsce pochówku szkieletowego z początku VI w. z kamienną obstawą - z tego czasu na całym cmentarzysku wystąpiły tylko dwa tego typu. Ten grób jest szczególnie wyszukany: w obrębie kamiennego kręgu wznosił się kopiec pokryty kawałkami krzemieni. Znaleziono w nim jedyny na tym cmentarzysku element uzbrojenia - scramasax. Eksponowany jest w pobliskim muzeum.

Artefakty z cmentarzyska wczesnośredniowiecznego w Lindholm Høje - muzeum - scramasax

Ten oraz wiele innych zabytków pozyskanych w trakcie prac jest dostępne dla zwiedzających we wspomnianym muzeum. Znaleziska z innych miejsc też są tam prezentowane. Poniżej jedno z nich, fibula w kształcie ptaka z pobliskiego osiedla Bejsebakken (VI w.).

Artefakty z cmentarzyska wczesnośredniowiecznego w Lindholm Høje - muzeum -fibula

Gdybyście byli w okolicach Aalborga, koniecznie zajrzyjcie w to miejsce. Polecamy :)

Komentarze

  1. Witam!
    Zainteresował mnie ten blog. Bardzo ciekawe miejsce. Ma swój klimat. Pozdrawiam. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty