Płocenie

W drodze z Ciechanowa zahaczyliśmy o miasto Płock i jego Wzgórze Tumskie. Nie będę wdawał się w dywagacje historyczne dotyczące początków miasta i jego architektury, gdyż świat nauki do dziś nie ustalił spójnej wersji problemu. Tak więc zwiedzamy, bez wtrętów książkowych.

Relikty murów palatium księcia Władysława Hermana w Płocku

Nie spodziewaliśmy się takiej dosłowności, jeśli chodzi o etymologię nazwy miasta. Tymczasem dostępu do jednego z ważniejszych zabytków romańskiej Polski bronił płot! Mowa o palatium Władysława Hermana, a później Bolesława Krzywoustego. A raczej o jego relikcie, na którym to obecnie stoi młodsza budowla.
Trochę gimnastyki i poniższe zdjęcie zza płotu. Trudno powiedzieć po co to ogrodzenie, gdyż jak widać prace żadne nie są prowadzone.

Relikty murów palatium księcia Władysława Hermana w Płocku

Oprócz palatium wstąpiliśmy, jak należy, do katedry. Budynek chronologicznie wykracza poza ramy naszych zainteresowań, ale trzeba przyznać, że jest pięknie odrestaurowany.

Katedra w Płocku

W jej wnętrzu odnajdujemy grobowiec Książąt Piastowskich - Władysława Hermana i jego syna Bolesława Krzywoustego.


Grobowiec Władysława Hermana oraz Bolesława Krzywoustego w Płocku

A także kopię Drzwi Płockich. Koleje losu zadecydowały o tym, że oryginał XII wiecznych brązowych drzwi znajduje się obecnie poza granicami kraju. Ten wyjątkowo interesujący zabytek przedstawia tzw. cykl zbawienia - od grzechu pierworodnego do sądu ostatecznego.

Kopia wczesnośredniowiecznych drzwi Płockich

Poniżej kilka przykładowych kwater. Obiecuję, że jak odwiedzę Nowogród to wstawię fotki całości oryginału.

Kopia wczesnośredniowiecznych drzwi Płockich

U góry biczowanie Jezusa Nazarejczyka. Po lewej na tronie Król Herod. Poniżej - po lewej zdeptany smok, po prawej zaś biblijna scena rzezi niewiniątek(?).

Kopia wczesnośredniowiecznych drzwi Płockich

Na sam koniec scena dobrze znana z Hensla (tam rycina) - zbrojni stojący na blankach stołpu.

Kopia wczesnośredniowiecznych drzwi Płockich

Narazie to tyle z kraju ojczystego i wracam w kolejnym poście do naszej wakacyjnej wyprawy. Do Reichu. Też będzie o drzwiach :)

Komentarze

  1. Po nowsze informacje w sprawie płockiego palatium:
    http://www.lucivo.pl/2015/09/re-pocenie.html

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty