Barbarki

W poszukiwaniu pierwszych oznak przedwiośnia wyruszyliśmy wczoraj w las. Na szczęście tam jeszcze zima... i grodziska. Dwa, w jednym lesie, oddalone od siebie o jakieś 450m w linii prostej.

Grodziska wczesnośredniowieczne Jastrowo oraz Rudka na mapie geoportalu

Mowa o obiektach oznaczonych przez Kowalenkę jako Jastrowo (Rudka II) i Rudka. Około 5 km w kierunku zachodnim od Szamotuł.
Pierwszy obiekt - widoczny na mapie po prawej stronie, podpisany (tam) jako wał szwedzki - to grodzisko położone na skraju wsi Ostrolesie i Jastrowo. Położony jest o kilkanaście metrów od leśniczówki dawniej zwanej Barbarką - stąd też czasem nazwa obiektów - Barbarki.

Wczesnośredniowieczne grodzisko pierścieniowate, tzw. Barbarka w Jastrowie

Grodzisko zachowane jest w doskonałym stanie. Wał wysoki, niezniszczony, otoczony jest szeroka fosą. Wnętrze zostało zagospodarowane przez leśniczego, który urządził tam stanowisko piknikowe.

Wczesnośredniowieczne grodzisko pierścieniowate, tzw. Barbarka w Jastrowie

Drugi obiekt - Rudka - to rozleglejsze założenie. Otoczony jest z trzech stron strumieniem, co niemalże skutecznie utrudniło nam do niego dotarcie. Niestety wał jest gorzej zachowany niż w przypadku Jastrowa.

Wczesnośredniowieczne grodzisko pierścieniowate we wsi Rudka

Oba grody były drzewiej połączone groblą co stwierdził jeszcze Kowalenko. Czy przetrwała do dziś - trudno powiedzieć - cały las był jednym wielkim nie do końca zamarzniętym rozlewiskiem, co nie sprzyjało dokładnym obserwacjom.

Wczesnośredniowieczne grodzisko pierścieniowate we wsi Rudka

Oba grodziska datowane są na wczesne średniowiecze. Dokładniejsze dane nie są mi znane i nie jestem pewien czy zostały w ogóle określone. Czy oba grody funkcjonowały w tym samym czasie? Jeżeli tak, to przejawem jakiego zjawiska była ta sytuacja (analogicznie Lubusz czy Ciepłe)?

Komentarze

Popularne posty