Grauballe Man

W Danii na terenach torfowych licznie odnajdywane są ludzkie szczątki. Przypuszczalnie są to pozostałości po ofiarach składanych bogom lub zwłoki przestępców skazanych na śmierć. Konserwujące właściwości ówczesnych bagien (a dziś torfowisk) pozwoliły przetrwać ciałom nawet przez ponad dwa tysiące lat.
Znaczna ich część pochodzi z epoki żelaza, która w Europie północnej nastąpiła ok. 500 roku p.n.e. Chciałabym zaprezentować zdjęcia jednego z takich znalezisk, zwanych Człowiekiem z Grauballe. Został odkryty w 1952 roku podczas wydobywania torfu. Eksponat znajduje się w muzeum Moesgård. Na muzealnej stronie internetowej znajdziecie opis ciała.

Poniżej widok na gablotę z góry. Aby przyjrzeć się znalezisku z bliska, trzeba zejść w dół- skojarzenie z odmętami bagna nie jest przypadkowe.

Człowiek z Grauballe - mumia z duńskiego bagna z epoki żelaza

Miejsce, w którym eksponowany jest Człowiek z Grauballe to osobna sala. Nie ma w niej żadnych rozpraszających uwagę elementów, pomieszczenie jest wyłożone ciemnym drewnem.

Człowiek z Grauballe - mumia z duńskiego bagna z epoki żelaza

Ślad po poderżnięciu gardła na długo pozostaje w pamięci.

Człowiek z Grauballe - mumia z duńskiego bagna z epoki żelaza

Mieliśmy okazję obejrzeć kilka innych znalezisk ciał wydobytych z torfowisk, eksponowanych w muzeach w Szlezwiku (Schloss Gottorf) oraz w Silkeborg. Moim zdaniem Moesgård wypadło najlepiej dzięki zastosowaniu prostych środków przekazu (zejście w dół) i ograniczając aranżację wystawy do minimum.

Człowiek z Grauballe - mumia z duńskiego bagna z epoki żelaza

Komentarze

  1. Niesamowite - zwykłe bagno potrafi zmumifikować zwłoki na podobnym poziomie co egipscy specjaliści od tego typu operacji :) Twarz wydaje się jakby zastygła w bólu, w momencie śmierci. Przerażające i w jakiś sposób piękne - jednocześnie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty