Ribes Vikinger

W dzisiejszym poście wracam wspomnieniami do zeszłorocznych wakacji. W duńskim Ribe odwiedziliśmy muzeum, katedrę i leżący w sąsiedztwie miasteczka skansen archeologiczny. Chciałabym pokazać Wam dwa pierwsze wymienione miejsca, a o skansenie napiszę w osobnej notce.
Muzeum w Ribe jest niewielkie, sale wystawowe mieszczą zbiory datowane od epoki żelaza po pełne średniowiecze. I choć ekspozycja ma już czasy świetności za sobą, to z ciekawością ogląda się wszystkie zgromadzone w salach przedmioty.

Wejście. W holu znajduje się mała księgarnia, w której warto się zatrzymać i zostawić trochę koron w zamian za wartościowe publikacje.

Muzeum Wikingów w Ribe

Ołowiana zawieszka (wys. 4 cm) przedstawiająca twarz wąsatego mężczyzny. Według muzealnego opisu na jego ramionach zasiadają dwa kruki, co można identyfikować z postacią Odyna. Wizerunek bardzo dosłownie interpretowany pokazuje co innego: ptaki nie znajdują się na ramionach, a na głowie...
Wyobrażenie zawieszki znajduje się w logo muzeum.

Zawieszka przedstawiająca Odyna eksponowana w Muzeum Wikingów w Ribe

Wśród znalezisk szklanych fragmentów importowanych naczyń frankijskich znalazł się przykład "szkła ubogich", czyli glinianej kopii luksusowego przedmiotu.

Gliniany puchar imitujacy szklany - eksponowany w Muzeum Wikingów w Ribe

Nasi to zrobili dla tutejszych :)

Słowiańska ceramika eksponowana w Muzeum Wikingów w Ribe

Ułamki form odlewniczych do brosz żółwiowatych, typowej skandynawskiej ozdoby kobiecej.

Ułamki form odlewnicznych do brosz żółwiowatych eksponowane w Muzeum Wikingów w Ribe

Imponujący zbiór szklanych paciorków oraz całego szeregu półproduktów i odpadów z warsztatu "wyrabiacza paciorków" (duń. perlemageren) ;)

Szklane paciory eksponowane w Muzeum Wikingów w Ribe

Część muzeum jest przeznaczona na realizację wystaw czasowych. W związku z 1300-leciem istnienia Ribe przygotowana została wystawa umożliwiająca "podróż w czasie" przez stulecia. Miała lekką, przystępną formę i skierowana była przede wszystkim do najmłodszych. Na poniższym zdjęciu jeden z rozdziałów w kształcie kuli, a w nim zamknięte ciężarki tkackie i grzebień.

Przedmioty tkackie eksponowane w Muzeum Wikingów w Ribe

Po nasyceniu się wizytą u Ribes Vikinger udaliśmy się obejrzeć katedrę. Jej budowę rozpoczęto w połowie XII wieku, przez następne stulecia przechodziła wiele modernizacji architektonicznych i należy ten fakt uwzględnić podczas zwiedzania zabytku. Widoczna po prawej stronie wieża powstała w stylu romańskim i nazywana jest Wieżą Mariacką. Wieża po lewej została wzniesiona w XIII wieku.

Romańska katedra w Ribe

Wprowadzenie religii luterańskiej spowodowało usunięcie z katedry jej pierwotnego wyposażenia. Poniżej widok z nawy głównej w kierunku południowej nawy bocznej.

Romańska katedra w Ribe - nawa boczna

Komentarze

Popularne posty