Anty-epoksydowo

Składniki:
- żywica z drzewa sosnowego lub świerkowego
- węgiel drzewny
- wysuszona trawa/siano lub odchody zwierząt roślinożernych (koń/zając).

Sposób przygotowania:
Żywicę pozyskujemy z drzew iglastych znajdujących się w bliższym lub dalszym otoczeniu. Węgiel, podobnie jak wysuszona trawa/siano jest składnikiem powszechnie dostępnym. Prawdopodobnie lepsze efekty można osiągnać stosując odchody niektórych zwierząt o upodobaniach wegetariańskich, niemniej ich pozyskanie może u co niektórych wzbudzić niesmak.

Żywicę podgrzewamy aż do jej roztopienia. W grę wchodzi zarówno kąpiel wodna jak i bezpośrednie podgrzewanie. W czasie trwania tego procesu węgiel rozcieramy na pył, natomiast trawę/siano kruszymy najdrobniej jak to jest możliwe (tu plus wysuszonych ekskrementów, które łatwo zetrzeć). Do roztopionej żywicy wrzucamy rozdrobnione składniki i mieszamy. Dokładne proporcje dobiera się na oko ;) Patykiem wyławiamy klej i go studzimy. Jeżeli mieszanka po wyschnięciu jest krucha dorzucamy więcej węgla, który zmniejszy tę właściwość fizyczną.
Kiedy uznamy, że parametry nam odpowiadają to okręcamy kij w naczyniu, zbierając klej na jego ściankach i formujemy +- walec, dzieki któremu wykorzystanie go będzie łatwiejsze. Aby nasz spreprawony klej nanieść, należy go roztopić na klejone powierzchnie, dlatego też mądre ukształtowanie masy nam się opłaci.

Rekonstrukcja historyczna - klej żywicowy - proces powstawania

Rekonstrukcja historyczna - klej żywicowy - proces powstawania

Cały proces jest prosty do wykonania w warunkach domowych. Nie znam co prawda żadnych przesłanek mówiących o wykorzystywaniu takiego kleju we wczesnym średniowieczu (może ktoś kiedyś pokusi się o jakieś badania), niemniej bazowanie na całkowicie naturalnych składnikach czyni go bardziej wartościowym od żywic epoksydowych regularnie stosowanych w rekonstrukcji.
I teraz najważniejsze: wbrew obawom klej klei. Zdążyłem od jego wykonania w sobotę podkleić grot oszczepu, w najbliższych dniach w planach jest "zalanie" osady ośnika. Podejrzewam, że nie jest tak wytrzymały jak epoksydy, ale nikt nie mówił, że było/będzie łatwo. Pozostaje mieć nadzieję, że znajdzie się grono rekonstruktorów, którzy poczynią starania mające na celu eliminację syntetyków z naszej wspólnej zabawy.
Im więcej prób, tym większa sznasa na osiągnięcie w pełni zadowalającego wyniku...

Na youtubie można znaleźć kilka krótkich filmów ilustrujących całą procedurę.

Komentarze

 1. Witam bardzo ciekawy blog i bardzo ciekawe pomysły na udoskonalanie rekonstrukcji, kawał historii w przestrzeni internetu.
  Mam pytanie, w Pana galerii na Picassa znajduje się zdjęcie takiego grodu
  https://picasaweb.google.com/m.p.kaczmarek/Rozne#5438078408593575186

  Mógłby Pan napisać o nim coś więcej gdzie się znajduje i co konkretnie przedstawia?
  Jeśli jest to gdzieś na blogu to poproszę o linka, bo jeszcze całego nie przekopałem.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdjęcie przedstawia gród zbudowany na wyspie Wielka Żuława na jeziorze Jeziorak, na terenie miasta Iławy. Powstał on na potrzeby filmu Gniazdo, w reżyserii P. Jana Rybkowskiego. Po nakręceniu obrazu gród został zdemontowany.
  A szkoda. Polecam niniejszym obejrzeć Gniazdo :)
  pozdr.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty