Niezrealizowane Moraczewo

Oprowadzając naszych przyjaciół w zeszły weekend po okolicy, nie mogliśmy nie zajechać na wyspę Lednicką. Przy okazji zwiedziliśmy też pobliskie Moraczewo. O grodzisku pisaliśmy już na samym początku naszego bloga. W tym wpisie wspomnieć chcę tylko o fakcie, o którym przeczytałem kilka dni temu przeglądając literaturę*.

Otóż w latach 70. planowano utworzyć w tym miejscu skansen archeologiczny na wzór biskupińskiego. Wiązać się to miało z rekonstrukcją bramy grodowej oraz zabudowy majdanu. Inwestycja z powodów finansowych nie została zrealizowana. I dobrze się stało. Dzięki temu podziwiamy majestatyczny wał grodu.

Piastowskie grodzisko pierścieniowate we wsi Moraczewo

Piastowskie grodzisko pierścieniowate we wsi Moraczewo

*Czesław Strzyżewski, Mateusz Łastowiecki, Michał Kara, Wczesnośredniowieczne grodzisko w Moraczewie pod Ostrowem Lednickim. Komunikat o wynikach badań archeologicznych w latach 1977-1981, [w:] Wielkopolskie Sprawozdania Archeologiczne, tom 6, Poznań 2003.

Komentarze

  1. I dobrze się stało? Niekoniecznie. Grodzisko jest w rękach prywatnych, właściciel postawił dużą tablicę ostrzegawczą, tak więc można zapomnieć o wycieczkach krajoznawczych :-(

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze się stało, że na zabytku nie pobudowana bramy i zabudowy majdanu. Jesteśmy z założenia przeciwnikami budowania czegokolwiek na grodziskach.

    To co wyprawia właściciel terenu jest jakaś jawna kpina. Poproszę kolegę prawnika o opinię na ten temat.

    Pozdrawiamy z kraju w którym freedom to roam jest jednym z podstawowych praw obywateli.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty