Ajour

Krótki przerywnik w postaci smaczka dla miłośników nordyków, których to pośród czytelników kilku się znajduje. Mam nadzieję, że przyda się do dyskusji.

Wertując zdjęcia w poszukiwaniu "czegoś" trafiłem na fotkę wykonaną podczas wizyty w muzeum w Silkeborgu. Chodzi o topór typu M wg Petersena/II wg Nadolskiego. Jest to rzadki przypadek żeleźca ażurowego z krzyżem. Oprócz tego egzemplarza znane są mi jedynie dwa inne - z Gotlandii, swojego czasu zdjęcie pojawiło się na Frehii, oraz z Ludvigshave w Danii, którego fotografię można obejrzeć w książce Från Vikingar till Korsfarare - Norden och Europa 800-1200, pod redakcją p. Else Roesdahl. "Nasz" topór według muzealnego opisu pochodzi gdzieś ze środkowej Jutlandii i datować go należy na ok. 1000 rok.

Topór typu "M" eksponowany w muzeum w Silkeborgu

Komentarze

 1. U mnie znajdziesz zdjęcia dwóch ażurowych toporów z Trelleborga, oba z krzyżem:
  http://asmund-pgd.blogspot.com/2011/07/dania-trzy.html

  Nie wiem dlaczego nazywasz je tutaj bardzo rzadkimi. Raz, że nie widziałem nigdzie znaleziska topora ażurowego bez krzyżyka, czy choćby jakiegoś śladu, że tam w środku był. Tak jak np. tutaj, gdzie detal skorodował.

  A z tego co pamiętam, to jakiś rok temu, w każdym razie w zimie 2010/2011 na konferencji bronioznawczej u nas na archeo we Wro - Piotr Kotowicz miał referat właśnie o tym symbolu na żeleźcach toporów. Pokazywał np. nigdzie niepublikowany szkic topora typu III (chyba z Lubonia, ale nie jestem na 100% pewien, było to dość dawno, a publikacji jak widać jeszcze nie ma: http://www.muzeum.sanok.pl/?p=1519&lang=en) z krzyżykiem inkrustowanym na samym młotku obucha.
  Pokazywał także topory ażurowe, wszystkie z krzyżykami. I twierdził, że bez krzyża takich toporów zwyczajnie nie było!

  Tak więc te wszystkie ażurowe, puste "pogańskie" topory, których dziś pełno na Wolinie - to jest zwyczajny mrok. I do tego zuo. :)

  Tak ja przynajmniej to zapamiętałem, a że dawne to czasy, to nie dam oczywiście głowy, że moja pamięć trochę nie szwankuje i czy słów Kotowicza jakoś nie przekręcam, ale...

  ...jeżeli topory ażurowe z krzyżem rzeczywiście są rzadkie, to pokaż mi znaleziska takich duńczyków bez krzyża. Bo ja je spotykałem tylko na Wolinie ;)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Chodzi mi o rzadkość występowania toporów ażurowych w ogóle, a nie tego czy były krzyże czy nie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty