Kierski nóż

Pozostajemy jeszcze w kierskim otoczeniu. Przedstawiam rekonstrukcję noża, odnalezionego na stanowisku 1a, tj. w osadzie przygrodowej. Datowanie przedpaństwowe.
Materiały do zabawy zawdzięczam Panu dr. Michałowi Karze, a była to kserokopia pracy Hieronima Feldmanowskiego, Wykopalisko Pawłowickie, Poznań 1877. Poniżej skan ksera (być może droga była bardziej zawiła, ale to wnioskować można tylko po jakości ilustracji), oraz opis: Nóż żelazny, dobrze zachowany, 28 cm. długi, z czego przypada na sam brzeszczot 21 a na trzonek 7 cm. Szerokość brzeszczota 1,5 a grubość grzbietu pół cm.

rycina przedstawiająca artefakty wykopane we wsi Pawłowice

I wykonanie by Maestro Ludosza. Rękojeść z wiązu. Ostrze zgrzane z mieszanki bardzo starych żelastw ze stalową nakładką. 

rekonstrukcja noża wczesnośredniowiecznego ze wsi pawłowice

rekonstrukcja noża wczesnośredniowiecznego ze wsi pawłowice

Będzie do zbrojowni, albo na kominek... 
Chwilowo temat pawłowicko-kierski kończę, przynajmniej do czasu odnalezienia rzekomego "palafitu", o ile to nie legenda.

Komentarze

 1. Zawsze mam problem z wyrobami Ludoszy... oprawić w ramki czy używać? :D A tu moje a kolekcja urośnie w tym roku :D http://slowianin.blogspot.com/2012/09/mazurskie-klimaty.html

  OdpowiedzUsuń
 2. czy ja widziałem ten nóż w drugie święto ? a na poszukiwania palafitu chętnie się przejdę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. W które drugie? Bo nie wiem czy widziałeś czy nie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystko dziś rano zrozumiałem. Tak to ten nóż z święta.
  W sprawie palafitu odezwę się jakoś kiedy pogoda będzie sprzyjać takim imprezom.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty