Poznańskie Narodowe

Poznański gród, choć był kolebką państwa Piastów, to współcześnie mekką kultury i muzealnictwa nie jest. Pewne kwestie wydają się być od dawna zaniedbane, a budowanie nowych zabytków (vide zamek) nie pomoże sprawie. 
W związku z tym ja, tubylec, odczuwam potrzebę podkreślania wszystkich śladów naszej najwcześniejszej historii i do tych już opisanych na lucivo dołączam kolejne. Informuję zatem, iż w Muzeum Narodowym odnaleźć można kilka ciekawych detali architektonicznych, głównie z romańskiego kościoła w Strzelnie.

Strzelno - głowa Chrystusa - fragment tympanonu z Rotundy świętego Prokopa

Strzelno, fragment trzonu kolumny z wizerunkiem Archanioła Gabriela, depozyt Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu

A także akwamanilę z Kruchowa datowaną na pierwszą połowę XIII wieku. Wykonana być może w Hildesheim.

Romańska akwamanila z Kruchowa

Przy okazji polecam też Galerię Sztuki Starożytnej w tejże placówce. Po przebrnięciu przez pierwszą część z kopiami różnych zabytków robi się naprawdę interesująco.

Komentarze

 1. A ja się nie zgadzam!Uwielbiam poznańskie muzea, tym bardziej, że tyle ich wokół Rynku i przy św. Marcinie! Namawiam tych wszystkich, którzy byli tylko w Palmiarni lub ZOO - weekend,ba! "Noc muzeów" tylko w Poznaniu! Kocham Poznań i jego zbiory!
  Pozdrawiam z Bydgoszczy
  Karol Narocz

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba Marcinkowskiego, przy św. Marcinie jest tylko Muzeum Czerwca 1956 roku.

  Cieszę się, że się podoba. Mi też, niemniej dziać powinno się więcej. Nie chodzi tu o noc muzeów, która jest uciążliwa ze względu na dużą ilość zwiedzających ale o otwarcie się na osoby zainteresowane tematyką każdego dnia (nie dotyczy edukacji dzieci i młodzieży szkolnej, która to jest realizowana).

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty