římské město II

W Carnuntum, obok częściowo zrekonstruowanego kwartału napotkać można bardzo liczne relikty osadnictwa rzymskiego. Najbardziej efektownym z nich jest łuk triumfalny wybudowany w latach 50. IV wieku przez cesarza Konstantyna II chcącego w ten sposób upamiętnić odnoszone w boju sukcesy. Nazwany przez średniowieczną ludność, osiadłą tam po wielkiej wędrówce ludów pogańską bramą - Heidentor, gdyż jak wierzyli było to miejsce spoczynku giganta - wodza pogańskiego ludu. 

łuk triumfalny w Carnuntum (Heidentor)

rzymska brama w Carnuntum (Heidentor)

W aglomeracji funkcjonowały dwa amfiteatry: jeden w cywilnej części miasta, drugi w obozie militarnym. Pechowo w trakcie naszej wizyty w obu amfiteatrach odbywały się jakieś bliżej nieokreślone ceremonie. Poniżej zdjęcia pierwszego z nich. Obiekt pomieścić mógł 13-15 tysięcy widzów. Odnaleziona na miejscu inskrypcja głosi, iż  był to czwarty największy amfiteatr w Cesarstwie.
W okolicy 2011 roku  za pomocą prospekcji lotniczej oraz georadaru udało się zlokalizować szkołę gladiatorów. Więcej o szkole można przeczytać na portalu Pasthorizons.

amfiteatr w Carnuntum

amfiteatr w Carnuntum

Ślady wielkich łaźni, dawniej interpretowanych jako zabudowa pałacowa. Prawdopodobnie wybudowane za panowania Septymiusza Sewera ok. 202 roku.

rzymskie łaźnie w Carnuntum

Wkraczamy do części legionowej - pozostałości bramy do obozu oraz fragment muru.

brama do obozu wojskowego w Carnuntum

Amfiteatr na terenie wojskowym. Jest jedynym obok bramy odkrytym reliktem tej części Carnuntum. Obok amfiteatru zlokalizowana była mała kaplica bogini Nemezis.

amfiteatr w Carnuntum

amfiteatr w Carnuntum

amfiteatr w Carnuntum


To jeszcze nie koniec podróży do starożytności. W kolejnym wpisie kilka zdjęć z muzeum.

Komentarze

Popularne posty