Noworoczne grodziskowanie

W tym roku wybraliśmy się na noworoczne grodziskowanie z jednodniowym opóźnieniem, co okazało się słusznym manewrem. W Nowy Rok Wielkopolskę przykrył długo wyczekiwany śnieg. Wycieczka w takich okolicznościach przyrody, do tego przy ponad dziesięciostopniowym mrozie to jest to, co tygrysy lubią najbardziej. Współautor przygotował znakomitą listę obiektów zlokalizowanych w okolicy Krotoszyna.

Jako pierwsze odwiedziliśmy relikty grodziska w Grąbkowie.

Wczesnośredniowieczne grodzisko koło wsi Grąbkowo

Potem mocno zniszczone grodzisko koło wsi Piaski/Rochy.

Wczesnośredniowieczne grodzisko Piaski - Rochy

W niewielkiej odległości na zalesionym terenie znajduje się skupisko wczesnośredniowiecznych kurhanów. W zimowej odsłonie prezentowały się nadzwyczaj urokliwie.

Wczesnośredniowieczne cmentarzysko kurhanowe Piaski - Rochy

Po wizycie w Rochach trafiliśmy do miejscowości Zduny, by udokumentować kolejne relikty, tym razem stożka z późnego średniowiecza.

Grodzisko stożkowe w Zdunach

Następne było grodzisko w okolicach Sulmierzyc, najlepiej zachowane spośród odwiedzonych wczorajszego dnia.

Wczesnośredniowieczne grodzisko koło Sulmierzyc

Wielowieś, nasz ostatni punkt ma mapie, sprawiła nam trochę kłopotu, ponieważ opisywane w literaturze relikty grodziska stożkowego znajdują się nie nad rzeczką Orlą, a w pewnej od niej odległości.

Grodzisko stożkowe we wsi Wielowieś

To nie wszystkie lokalizacje odwiedzone podczas grodziskowania. Zawitaliśmy jeszcze do Smoszewa, gdzie całkiem niedawno zrekonstruowano i udostępniono do zwiedzania grobowiec z epoki brązu. Ponieważ na blogu trzymamy się tematyki średniowiecznej, to po ciekawe zdjęcia stamtąd i z wielu innych miejsc zapraszamy na profil Lucivo na Panoramio.

Na koniec wpisu chciałabym poinformować, że po ponad 6 latach istnienia blog Lucivo doczekał się fan page na FB. Zapraszamy do polubienia i obserwowania.

Komentarze

Popularne posty