Krönungsmantel

Ten płaszcz został wykonany w najwspanialszym królewskim splendorze. Odzwierciedla perfekcję, moc, wyższość, uznanie, dobrobyt, wspaniałomyślność, piękno, spełnienie wszystkich pragnień i nadziei. Nieprzerwanie i niezmiennie szczęśliwe dnie i noce. Pokazuje władzę, szacunek, wolność od uciśnień, triumf i poziom życia w stolicy Sycylii w 528 roku*.


Głosi kuficka inskrypcja wyhaftowana na Krönungsmantel.

Płaszcz, kapa albo pluwiał. Dzieło arabsko-normańskiego warsztatu w Palermo na dworze króla Sycylii Rogera II. Powstał w 1133 lub 1134 roku (=528 rok od hidżry). Kapa waży 11 kg. Na jedwabnej tkaninie (tzw. samitum), za pomocą złotogłowiu oraz ponad 100 tysięcy przyszytych pereł i emaliowanych płytek przedstawiono lustrzanie odbitego lwa triumfującego nad wielbłądem (symbol podbicia ziem saraceńskich przez Normanów?), pośrodku drzewo życia. 

Na dwór cesarski kapa trafiła najpóźniej do połowy XIII wieku. Można z pewną dozą prawdopodobieństwa założyć, że dobrą okazją ku termu był ślub córki Rogera II, Konstancji Sycylisjkiej z późniejszym cesarzem Henrykiem VI (1186 rok). Dziś razem z resztą cesarskich regaliów eksponowana jest w skarbcu w Pałacu Hofburg we Wiedniu. W tym temacie that's all folks, tym pięknym dziełem ze styku świata arabsko-normańsko-bizantyjskiego kończymy serię.

Krönungsmantel - płaszcz koronacyjny cesarstwa niemieckiego

Krönungsmantel - płaszcz koronacyjny cesarstwa niemieckiego

*tłumaczenie kufickiej inskrypcji zapożyczyliśmy z filmu KHAN Academy

Komentarze

Popularne posty