Podsumowanie roku

43. i ostatni już wpis w tym roku. Czyli trochę faktów z 2016 roku.

Na początku listopada koncern Alphabet, właściciel serwisu Panoramio, zadecydował o zamknięciu portalu. Ogromna strata, od wielu lat było to miejsce gdzie mogliśmy dzielić się naszymi historycznymi fotografiami. Będą one w dalszym ciągu dostępne z poziomu Google Maps, ale to zupełnie inna funkcjonalność i jakość. W ramach reakcji część zdjęć została przetransferowana do portalu Mapillary. Zabraliśmy się też za tworzenie mapy miejsc odwiedzonych na Flickr (czeka nas jeszcze dużo pracy). Ponadto zostawiamy ślady po naszej archeoturystyce na portalu Canmore (bazie danych dotyczącej historycznych miejsc i znalezisk, zarządzanej przez Historic Environment Scotland.)

Kończący się rok to także zaprzestanie działalności dwóch blogów, które z wielką przyjemnością i pożytkiem czytaliśmy. Żegnamy Bukowy Las i Zalmoxis,
Z powodów biznesowych zostały zawieszone Archeowieści. W związku z powyższym tym ciekawiej brzmią informacje o reaktywacji Archeologii Żywej. Życzymy powodzenia. Działalność będziemy śledzić na ich profilu facebookowym.


Autorzy bloga składają czytelnikom życzenia noworoczne z wietrznych i dżdżystych Szetlandów. Będziemy w najbliższym czasie dużo pisać o wikingach oraz poruszać się po kilku dotychczas nie eksplorowanych epokach historycznych - epoce kamienia, brązu i żelaza.

Jako przystawka - cairn ze wzgórza Nesbister. Cairny to kamienne nasypy, czasami zawierające groby skrzynkowe lub komorowe, czasem nic. Powstawały w neolicie oraz na przełomie neolitu i epoki brązu. Egzemplarz poniżej przedstawiony to najlepiej zachowany cairn w typie okrągłym na Szetlandach. W jego centrum widać dobrze zachowany grób skrzynkowy składający się z czterech kamiennych płyt. 

Carirn z Nesbister Hill

Carirn z Nesbister Hill

Carirn z Nesbister Hill

Carirn z Nesbister Hill

Komentarze

Popularne posty