Radzim - aktualizacja

Kolejny wpis aktualizujący.

Do Radzimia po raz pierwszy wybraliśmy się w 2010 roku. Ze względu na wysoki stan Warty nie udało nam się wówczas dotrzeć na Ostrów. Stożek grodziska zanurzony w lesie oglądaliśmy stojąc na brzegu Warty. Fakt ten naprawiliśmy, trochę z duszą na ramieniu bo błoto było niemałe, poruszając się przez suche koryto starorzecza, w październiku 2013 roku. Grodzisko stożkowe zdobyte. Na zdjęciach trochę ukryte wśród jeszcze obecnego na drzewach listowia.

Warto dodać, że w czasie który upłynął między pierwszym wpisem a dzisiejszym, stanowisko doczekało się opracowania - Radzim, Gród i wieś nad Wartą pod red. A. Kowalczyka, M. Skoczyńskiego i A. Wyrwy, Dziekanowice 2017. Epublikacja jest dostępna za darmo do pobrania ze strony Studiów Lednickich, złoto dla tych, którzy nie zdążyli kupić. Przy okazji należy też zajrzeć do IX tomu Studiów Lednickich, praktycznie w całości poświęconego Radzimowi.

Najciekawszym z naszego punktu widzenia faktem, który wyniknął z badań w latach 2000 to stwierdzone istnienie grodu piastowskiego poprzedzającego widoczną na fotografiach konstrukcję w typie motte. Funkcjonował on od drugiej połowy X wieku do okoły połowy XI wieku, kiedy to został spalony (słynny najazd Brzetysława?). Po jego upadku, aż do końca XII wieku, kiedy na wzór zachodnioeuropejski zbudowano gród stożkowy, funkcjonowała w tym miejscu osada.


Poniżej panorama obiektu wykonana z wału okalającego stożek. Widoczne wzniesienie to grodzisko stożkowe, a po lewej ciągnie się wał grodziska.Stożek.


Wały grodziska widoczne z majdanu stożka.


Dobrze widoczne zagłębienie pomiędzy stożkiem a wałami grodziska.Dodatkowo jeszcze kilka fotek z 2010 roku z wystawy o Radzimskich badaniach archeologicznych. Z nieznanych powodów nie podzieliliśmy się nimi przy okazji pierwszego wpisu o Radzimiu. Ekspozycja znajduje się w bibliotece miejskiej w Murowanej Goślinie. Nie wykluczamy, że od 2010 coś się mogło zmienić. 


Komentarze

Popularne posty