Ostrów Radzimski

Na terenie gminy Murowana Goślina znajduje się bardzo ciekawe grodzisko z pozostałościami obwałowań (kolor czerwony na planszy z pierwszego zdjęcia) i kopcem, na którym w XIII wieku mieściła się wieża mieszkalna (pozostałości zaznaczono kolorem czarnym) otoczona fosą. Wyspa na Warcie dopiero od niedawna jest miejscem intensywnych prac archeologicznych. Rozpoczęto je w 2002 roku, a pozyskane w ich czasie zabytki można oglądać w lokalnym muzeum (szczegółowe informacje w linkach na końcu wpisu).

Średniowieczne grodzisko stożkowe na Ostrowie Radzimskim

Teren wyspy zamieszkany był już w czasach prehistorycznych, później we wczesnym średniowieczu. W epoce rozbicia dzielnicowego Ostrów był siedzibą kasztelana; pierwszym wspomnianym w źródłach jego posiadaczem był Beniamin z rodu Zarębów (1254 rok). Według opinii badaczy wyspa pełniła rolę punktu z przeprawą przez Wartę i wchodziła w skład szlaku łączącego ziemię gnieźnieńską z zachodnią Wielkopolską. Poniżej na zdjęciu prawdopodobnie udało nam się uchwycić kopiec, na którym stała wieża mieszkalna - dystans dzielący nas od wyspy nie pozwolił nam tego jednoznacznie potwierdzić.

Średniowieczne grodzisko stożkowe na Ostrowie Radzimskim

A przyczyną tego był wysoki stan Warty, który uniemożliwił nam dotarcie na Ostrów.

Średniowieczne grodzisko stożkowe na Ostrowie Radzimskim

Czekamy na opracowania poświęcone wyspowemu osiedlu - materiałów nie brakuje, a każdy sezon przynosił nowe odkrycia, które czekają na interpretacje.

W internecie wiarygodne informacje o Ostrowie Radzimskim (z wieloma zdjęciami) można znaleźć tu:
MPP na Lednicy
Pracownia Archeologiczna Lednickiego MPP na Ostrowie Radzimskim
Informacje z serwisu PAP Nauka w Polsce

Komentarze

Popularne posty