CKWS i wrak P-3

Wzmiankę o tytułowej łodzi P-3 zawarliśmy lata temu w komentarzu do przetłumaczonego przez nas artykułu o wraku P-2 oraz w notce podsumowującej stan wiedzy o korabnictwie południowego Bałtyku

Dla przypomnienia, P-3 to łódź w konstrukcji zbliżona do gdańskich łodzi Orunia I i Orunia III. W momencie odkrycia, wrak był silnie zniszczony, jego pierwotne wymiary szacuje się na 11 metrów długości i 2,8 metrów szerokości. Początkowe datowanie na podstawie badań C14 ustalone na IX-X wiek zostało skorygowane w wyniku przeprowadzonych badań dendrochronologicznych, które dały datę ok. 1155 roku.

Wrak P-3, widoczny na drugim planie poniższych dwóch fotografii, w chwili obecnej znajduje się w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego. 

Telefon nie pozwolił na większe zbliżenia, ale nie można wykluczyć, że P-3 podobnie jak P-2  trafi na jakąś wystawę, gdzie będzie można mu się lepiej przyjrzeć.


Centrum Konserwacji Wraków Statków (CKWS) to jedna z najciekawszych propozycji muzealnych w kraju. Łączy funkcje wystawiennicze wraz z działającą pracownią konserwatorską, w której mamy możliwość przyglądać się codziennej pracy konserwatorów/muzealników.

CKWS zostało zrealizowane w partnerstwie z Norweskim Muzeum Morskim w Oslo, i otwarte jest od 2016 roku. Jeżeli jeszcze nie znajduje się na Waszej liście "do zwiedzenia", to należy ją zaktualizować.

 

Na zdjęciu: fragment burty statku W-5, w typie holka, znanego w literaturze jako Miedziowiec. Zatonął w Zatoce Gdańskiej około 1408 roku. Wydobyty w latach 1970 - 2011, liczne fragmenty wraku oraz jego wyposażenia eksponowane są w siedzibie głównej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Poniżej m.in. fragmenty konstrukcji wczesnośredniowiecznych łodzi: stępka oraz fragment poszycia z łodzi Orunia III, stępka z łodzi Orunia II, a także fragment wraku łodzi Mechlinki, błędnie podpisany jako XI-XII wieczny, tymczasem badania dendrochronologiczne wskazały datę XIV-wieczną. Ponadto dłubanki z pomorskich jezior (Lubiszewskie, Głębokie) i Bałtyku (?)

Z nieśredniowiecznych zabytków, muzeum gromadzi liczne mniej lub bardziej współczesne jachty, kajaki, oraz łodzie z różnych zakątków świata. Dla spostrzegawczych, na pierwszym zdęciu, w tle jeszcze jeden fragment XV wiecznego Miedziowca - 16 metrowa stępka.

Na koniec ponowne ujęcie części "warsztatowej". Odbywa się tu konserwacja (kąpiele) mokrego drewna, konserwacja metalu, oraz znajdują się tu pracownie, w których wraki są ponownie montowane, po przeprowadzanych zabiegach konserwacyjnych, w zabytki nadające się do ekspozycji muzealnej.

W budynku obok CKWS znajduje się jeszcze druga placówka NMM - Muzeum Wisły w Tczewie. Ale o tym następnym razem.

Komentarze

Popularne posty