Kuchnia Słowian

Dziś na tapetę wyjątkowo trafi książka. "Kuchnia Słowian. O żywności, potrawach i nie tylko..." Hanny i Pawła Lisów jest, w swym założeniu, sprawozdaniem z kilkuletnich warsztatów archeologii eksperymentalnej prowadzonych w Chodliku (budowa grodu w VII/VIII w.) na Lubelszczyźnie. Jej niewątpliwym plusem jest przetarcie szlaku dla innych publikacji tego typu, jest to bowiem pierwsza taka książka na polskim rynku.

Ceramika wczesnośredniowieczna na wystawie w Domu Eskenów w Toruniu

Podeszłam do niej z dużym zaciekawieniem; już na pierwszych stronach mowa jest o laboratoryjnych metodach badań pozostałości pokarmów, m. in. na ściankach naczyń ceramicznych, o palinologii, a nawet o bromatologii (badanie pod względem wartości odżywczych). Jednak bazowanie na dwóch raptem książkach: "Kulturze prapolskiej" Kostrzewskiego i "Słowiańszczyźnie wczesnośredniowiecznej" Hensla w moim odczuciu trąci archaizmem. Znalazł się też nieszczęsny błąd rzeczowy z Piastem Kołodziejem...

Autorzy mają bardzo osobisty stosunek do książki, która opisuje rezultaty ich badań. Swobodny język powoduje, że rozdział z tekstem naukowym wymieszany z kolejnym, dotyczącym eksperymentów przekształca treść w gawędę. Niemniej miejsca, w których omawiane są składniki i metody przygotowywania potraw są warte naszej uwagi, dlatego zachęcam do zapoznania się z tą książką. Końcowe strony to przepisy z użyciem wyłącznie historycznych składników zawartych w wykazie roślin i zwierząt, które mogły być używane w słowiańskiej kuchni.

Link do dyskusji na Halli: książka "Kuchnia Słowian"

Komentarze

Popularne posty