Giecz

O znaleziskach z Giecza była na Lucivo mowa już trzykrotnie, przy okazji prezentacji oryginalnego rylca ze stylizowaną ludzką ręką, równie oryginalnej "wężowej" bransolety i rekonstrukcji toporka. Przyszedł czas na prezentację tego ważnego ośrodka, choć nie jest to proste zadanie. Gród w Gieczu funkcjonował nieprzerwanie od połowy X w. do początków XIV stulecia. To, co po nim pozostało, czyli imponującej wielkości grodzisko, góruje dziś nad równiną, która kilka wieków temu była jeziorem. O jego randze w monarchii pierwszych Piastów świadczą inwestycje budowlane, które tam realizowano.

Zdjęcie lotnicze pochodzi ze strony http://www.giecz.pl/index.php?go=muzeum_grod

Piastowskie grodzisko w Gieczu - zdjęcie lotnicze z portalu giecz.pl

Wschodnia część wału.

Piastowskie grodzisko w Gieczu

Pierwsze badania archeologiczne miały tu miejsce dopiero (!) w 1949 r. Wewnątrz grodu stał kościół pw. św. Jana Chrzciciela, wybudowany w początkach XI stulecia (tak datowane są najstarsze relikty). Świątynia była wyposażona w kryptę relikwiarzową, co należy łączyć z wpływami architektury ottońskiej. Sam budynek nie zachował się. Częściowo na jego miejscu wzniesiono w XVIII w. drewniany kościół poświęcony temu samemu patronowi. Użytkowany jest do dziś.

Piastowskie grodzisko w Gieczu  - XVIII wieczny drewniany kościół pw. św. Jana Chrzrciciela

Największym odkryciem i zarazem wizytówką miejsca są fundamenty palatium położone w końcu X w. Z nieznanych powodów plany budowy rezydencji zarzucono.

Piastowskie grodzisko w Gieczu  -  palatium wraz z rotundą

Z położonego wówczas na półwyspie grodu biegł w kierunku wschodnim most o długości 70 m łączący go z pobliską osadą. Tu również stał kościół, poświęcony św. Mikołajowi. Pierwszy budynek świątyni wzniesiono pod koniec XI w. Na przełomie XII i XIII stulecia zastąpił go kościół pod tym samym wezwaniem. Poniżej zdjęcia.

Romański kościół św. Mikołaja we wsi Giecz

Romański kościół św. Mikołaja we wsi Giecz

Powyższe informacje dotyczą tylko spraw architektonicznych. Celowo pominęłam w tym wpisie cmentarzysko i związane z nim znaleziska - będzie o tym osobna notka. Wśród współczesnych budynków znajdujących się wewnątrz dawnego grodu należy wspomnieć muzeum, oddział lednickiego MPP. Obecnie jest w trakcie remontu, zamknięte dla zwiedzających do odwołania. Nową inwestycją będzie natomiast rezerwat archeologiczny. Na stronie internetowej MPP na Lednicy czytamy:

Teren na zewnątrz grodziska zagospodarowany będzie przede wszystkim pod względem turystyczno-edukacyjnym. Na dotychczasowym parkingu wzniesiony zostanie budynek tzw. „małej gastronomii” oraz parking dla samochodów osobowych. Po drugiej stronie drogi prowadzącej do grodu powstanie „skansen” archeologiczny. Na terenie otoczonym drewnianą palisadą pobudowane zostaną lekkie konstrukcje drewniane (półziemianki i chaty naziemne), zarówno mieszkalne, jak też mieszczące wewnątrz warsztaty wyspecjalizowanego rzemiosła (m.in. garncarski, tkacki). Przygotowane one będą do prowadzenia interaktywnych lekcji muzealnych. Na terenie „skansenu” znajdować się też będzie duży budynek muzealny, którego wnętrze przystosowane będzie dla celów ekspozycyjnych (1. wystawa stała „Życie codzienne mieszkańców Giecza we wczesnym średniowieczu”, 2. wystawy czasowe prezentujące m.in. najnowsze wyniki badań archeologicznych prowadzonych w Gieczu), edukacyjnych (pomieszczenie dla prowadzenia interaktywnych lekcji muzealnych w przypadku złych warunków pogodowych) oraz magazynowych (magazyn zabytków masowych).

Źródło

Komentarze

Popularne posty