Gród Ciechana

I jeszcze na krótką chwilę zostajemy w Ciechanowie. Korzystając z okazji jaką była impreza opisana w poprzednim poście przez Alicję, odwiedziliśmy też (a jakże inaczej!) grodzisko. Nazywane przez lokalnych Farską Górką, z racji sąsiedztwa z kościołem farnym. Gród funkcjonował od XI do XVw. będąc przedmiotem wielu najazdów pomorskich, pruskich czy litewskich. Znajduje się na nim dzwonnica.
W chwili obecnej grodzisko przedstawia obraz nędzny. Porośnietę chwastami stało się miejską toaletą. Tymczasem wypastowany pomnik poprzedniego papieża stojący u stóp fortyfikacji oraz całkiem zadbany park pokazują, że można inaczej. Władze miejskie czy kto inny kto jest właścicielem tego terenu zasłużyli sobie w ten sposób na ostrzegawczy strzał w tył głowy.

Wczesnośredniowieczne grodzisko w Ciechanowie tzw. Farska Górka

Lokalizacja na google maps.

Komentarze

  1. Dzisiaj grodzisko w Ciechanowie już właściwie nie istnieje. To co zostało do dzisiaj to tylko resztki z tego co zostało poddane w latach '60 ubiegłego wieku rozepchnięciu przez koparki w kierunku Łydyni. Chciano w ten sposób podnieść teren pod park... Z materiału, który udało się później wybrać z rozepchniętej przez spycharki ziemi można sądzić iż grodzisko funkcjonowało już od VI/VII wieku.
    Pozdrawiam,
    Snorri z Arkony

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty