Muzeum Przemysko-Madziarskie

W przedostatnim poście pisząc o jednym z najodleglejszych zakątków kraju miałem na myśli Przemyśl, który to ostatnio udało nam się odwiedzić.

Muzeum Ziemi Przemyskiej

Miasto urocze i - co więcej, skrywające wiele tajemnic związanych z wczesnym średniowieczem. Jak na skalę krajową zachowało się tu wyjątkowo dużo reliktów architektury romańskiej - palatium z rotundą oraz ukryta pod ziemią bazylika na wzgórzu zamkowym, a także trudna do wydatowania rotunda znajdująca się pod prezbiterium katedry katolickiej. A to nie koniec atrakcji. Wszak mamy jeszcze Kopiec Tatarski oraz wzgórze Trzech Krzyży (domniemane grodzisko).

Muzeum Ziemi Przemyskiej - ekspozycja wczesnośredniowieczna

Ale dziś nie o tym wszystkim będę snuć rozważania, ale o muzeum znajdującym się w pięknej kamieniczce na rynku. To co chcę na Lucivo przedstawić znajduje się w niewielkiej sali na ostatnim piętrze.

Muzeum Ziemi Przemyskiej - ekspozycja uzbrojenia wczesnośredniowiecznego

Muzeum gromadzi zabytki z badań przeprowadzonych na Wzgórzu Zamkowym, cmentarzysku przy ul. Rycerskiej oraz z grobów przy ul. Grunwaldzkiej i Krasińskiego.

Muzeum Ziemi Przemyskiej - zausznica wczesnośredniowieczna (fragment)

Na zdjęciach - broń, ozdoby (fragment zausznicy) oraz krzyżyki.

Muzeum Ziemi Przemyskiej - pektorały wczesnośredniowieczne

Najistotniejsze na wystawie są eksponaty z cmentarzyska staromadziarskiego, odkrytego przy ul. Rycerskiej, regularnie badanego w latach 70. i 80. Wyeksplorowano w sumie 16 grobów, wśród pochowanych wyróżniamy wojowników wraz z towarzyszącymi im kobietami i dziećmi.

Muzeum Ziemi Przemyskiej - ekspozycja artefaktów wczesnośredniowiecznych

Zachowane rytuały pogrzebowe oraz struktura populacji wskazuje na ich dłuższy pobyt (kilkudziesięcioletni?). Co zmotywowało ich w pierwszej połowie X wieku do przenosiń na północ od Karpat? Przy obecnym stanie wiedzy trudno odpowiedzieć na to pytanie.

Muzeum Ziemi Przemyskiej - artefakty z cmentarzyska staromadziarskiego

Wisienka na torcie. W pełni zrekonstruowany grób nr 6 - wojownik z wierzchowcem i pełnym osprzętem bojowym.

Muzeum Ziemi Przemyskiej - ekspozycja pochówku madziarskiego

Szczegóły wyposażenia - groty strzał, krzesiwo oraz okucia kaletki.

Muzeum Ziemi Przemyskiej - artefakty z cmentarzyska staromadziarskiego

O cmentarzysku można poczytać w:
Andrzej Koperski, Groby wojowników z koniem na cmentarzysku "staromadziarskim" w Przemyślu, [w:] Słowianie i ich sąsiedzi we wczesnym średniowieczu, pod red. Marka Dulinicza, Warszawa-Lublin 2003
oraz
Idem, Cmentarzysko staromadziarskie z Xw. w Przemyślu, [w:] Przemyśl wczesnośredniowieczny, pod red. Ewy Sosnowskiej, Warszawa 2010

Odwiedzając Przemyśl polecem pamiętać o Muzeum :)

Komentarze

 1. Obejrzałam z ciekawością. Czy w Muzeum są jakieś pozostałości tkanin i sprzętu do tkania i przędzenia ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Tkanin brak. Wogóle są rzadkością na stanowiskach z wczesnego średniowiecza.
  Co do urządzeń służących do wytwarzania przędzy to prześliki oraz wrzeciono. Bez szału :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem rodowitym przemyślaninem i cieszę się, że moje miasto jest coraz liczniej odwiedzane przez turystów. Wszak nie jest ono po drodze (chyba, ze na Ukrainę;)i pewnie zawsze jest jakiś inny powód by jechać gdzieś indziej (czyt. bliżej) niż zapuszczać się w najdalsze kresy poł.-wsch. Polski. Ale uwierzcie mi. Naprawdę warto. Pozdrawiam i zapraszam na mojego bloga: Wypad na weekend.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty