Kurhan koło Zielonki

Cel dzisiejszej wyprawy podchodziliśmy już kiedyś, mijając go o kilkadziesiąt metrów. Ale nauka nie poszła w las, tylko my drugi raz, i ... sukces! Stanowisko w środku Puszczy odnalezione.

Wczesnośredniowieczny kurhan typu "orzeszkowo" w puszczy Zielonce

Kurhan w typie "Orzeszkowo" jest świadectwem polityki przesiedleń prowadzonej przez pierwszych Piastów. Grupy Pomorców czy Wieletów zmuszone były do zamieszkania na/w granicach Państwa Gnieźnieńskiego. Pozostały toponimy i groby (cmentarzyska: Piaski k. Rochów, Latkowa, Płaczkowo, Włoszakowice czy Pomorzanki). Akcje te miały na celu wzmocnienie własnych "możliwości produkcyjnych" przy okazji rozbijając zbyt skonsolidowane struktury lokalne.

Wczesnośredniowieczny kurhan typu "orzeszkowo" w puszczy Zielonce

Omawiany obiekt jest usypany na naturalnym wzgórzu, o wysokości 5 m. Na jego zboczu pochowano 4 kobiety w różnym wieku. Każda z nich złożona została w komorze zbudowanej z dużych głazów, z których część wystawała powyżej powierzchni ziemi. Wyposażenie ubogie - odnaleziono jedynie nożyk oraz kabłączek skroniowy (oba przedmioty w jednym grobie). Wnioskując na podstawie konstrukcji kurhanu, sposobu pochówku oraz inwentarza Czesław Strzyżewski oraz Michał Kara określili pochowane jako przesiedleńców z południowo-wschodniego Pomorza (Pojezierze Drawsko-Krajeńskie) z końca X - pierwszej połowy XI w. Pomimo dalszych badań nie odnaleziono innych kurhanów w okolicy, co na tle pozostałych cmentarszysk jest wyjątkiem.
Docenić należy fakt, że obstawa kamienna nie została po badaniach wykopaliskowych przykryta darnią i zapomniana. Z racji położenia w środku lasu mapę sobie daruję, ale dla miłośników i badaczy starożytności słowiańskich pozostawiam koordynaty: 52.566246, 17.144985.

Wczesnośredniowieczny kurhan typu "orzeszkowo" w puszczy Zielonce

I na koniec rycina z artykułu, na którym merytorycznie dzisiejszy wpis został oparty.

Wczesnośredniowieczny kurhan typu "orzeszkowo" w puszczy Zielonce - rycina

Michał Kara, Osadnictwo ludności pomorskiej i wieleckiej w państwiej pierwszych Piastów, [w:] Slavia Antiqua Tom XLIII, 2002

Komentarze

 1. Gratuluję oka. Ostatnio nie miałam szczęścia do kurhanów ;)
  Rewelacyjne są określenia pana Kary na temat pochodzenia "przesiedleńców" ;) Niesamowite wręcz :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardziej niż oko w terenie przydała się długotrwała analiza i porównanie warstwic z mapy dołączonej do artykułu z mapą z geoportalu. Dzięki temu udało się dokładnie wyznaczyć współrzędne. I choć gps zastrajkował to z pamięci udało nam się odtworzyć trasę jaką należy przejść.

  OdpowiedzUsuń
 3. Profesjonalnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Prawidłowe kordy to: 52.566246, 17.144985

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki. Coś się popsuło.
  Nasze koordynaty w ogóle nie wchodzą w goole maps.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty