Szczecińska tarcza w prasie

Przypadkiem trafiłem na taki artykuł w jednym ze szczecińskich portali miejskich z 2009 roku. Chomikuję go na Lucivo ku pamięci i popularyzacji (głównie chodzi o unikatową fotografię).

Szczecin: Czy powstanie replika średniowiecznej tarczy 
Małgorzata Klimczak, Dodane 2009-04-07 07.05
Muzeum Narodowe ma pomysł na stworzenie rekonstrukcji unikatowej średniowiecznej tarczy, znalezionej kilka lat temu przez archeologów na Podzamczu.Tarcza została odkryta podczas badań wykopaliskowych przeprowadzonych przez Pracownię Archeologiczną Zamku Książąt Pomorskich na Podzamczu w Szczecinie. Zachowana we fragmentach tarcza, która ma około osiemset lat, była pierwotnie migdałowatego kształtu i składała się z kilku deszczułek wykonanych z drewna olchowego. Do dnia dzisiejszego zachowały się na jej powierzchni pozostałości polichromii. Zabytek został poddany długotrwałym i żmudnym zabiegom konserwatorskim w Dziale Konserwacji Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, ale z uwagi na jego dobro nie może być w ekspozycji stałej. - Stąd zrodził się pomysł wykonania repliki tego obiektu, jego pełnej rekonstrukcji, wykonanego z takich samych materiałów, o realnych wymiarach, z polichromią taką jak na zabytku – informuje Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. - Archeologia eksperymentalna to metoda badawcza prężnie się rozwijająca, ale i niezwykle kosztowna. Zarówno użyty materiał, jak i narzędzia i techniki miałyby być tu możliwie zbliżone do oryginału, dlatego projekt ten na razie pozostaje jedynie w fazie pomysłu. Tarcza była pokazywana w ubiegłym roku podczas Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie. Jest ona unikatowym w skali europejskiej zabytkiem archeologicznym. 
Komentarz na temat niemożności eksponowania zabytku podaruję sobie. I tak Wy, Czytelnicy, wiecie co ja o tym myślę.

Komentarze

  1. Tak, zdecydowanie takie okazjonalne wieszanie jej na ścianie lepiej służy zabytkowi, niż porządna wystawienie w nowoczesnej gablocie.

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty