Motte w Uzarzewie

Od grodziska stożkowego znajdującego się nieopodal wsi Uzarzewo rozpoczynaliśmy kilka lat temu nasze poszukiwania tego, co zapomniane i ukryte. Nie byliśmy wtedy dostatecznie przygotowani metodycznie do rozpoznawania tego typu obiektów. Kierowani (błędnym, jak się okazało) opisem z czasopisma Archeologia Żywa, szukaliśmy "pomiędzy drogą Uzarzewo-Biskupice a lasem." Nie byliśmy nawet bliscy jego odnalezienia. 

Jesienią tego roku dysponując już pewnym doświadczeniem w materii grodziskologii oraz posiadając jakieś tam zbiory literatury tematu, jego zlokalizowanie na mapie, a później w terenie stanowiło zaledwie umiarkowanie trudne zadanie. 

Stożkowa fortyfikacja umiejscowiona jest przy wschodniej krawędzi jaru, około 600 metrów od dawnego PGRu. Funkcjonowała, jak podaje literatura, od fazy F wczesnego średniowiecza tj. lat 1250-1350 do późnego średniowiecza, bliżej nieokreślonego. Założona jak się można domyślać w celach kontrolowania przeprawy przez przepływającą niedaleko Cybinę.

Tam, gdzie dziś krzyż stoi, po drugiej stronie jaru, przy ulicy Glebowej, w wiekach średnich był kościoł św. Katrzyny, stąd nazwa pobliskiego sioła. 

Dwa zdjęcia stożka oraz trzecie wykonane na jego szczycie. 

uzarzewo - grodzisko stożkowe

uzarzewo - grodzisko stożkowe

uzarzewo - grodzisko stożkowe - plateu

Komentarze

 1. Witam,
  Czy mógłbym prosić o namiary na literaturę dotyczącą grodziska w Uzarzewie. Jeśli to nie problem proszę o przesłanie danych na adres: bratpit90@wp.pl
  Również jakiekolwiek namiary na mapce na to grodzisko będą również przydatne.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Wysłane na podany adres e-mail.

  Przy okazji spojrzałem na zdjęcie satelitarne i zdaje się, że zakład (dawny pgr) się rozbudował, przez co podana wartość 600 m jest już nieaktualna.

  OdpowiedzUsuń
 3. także poproszę o namiary ( GPS lub mapka) na grodzisko w miarę możliwości. Trzeba poznawać najbliższą mi okolicę!
  klausik41@wp.pl
  Pozdrawiam
  Klaudia

  OdpowiedzUsuń
 4. Proszę, podane na tacy:
  http://mapy.geoportal.gov.pl/imap/?locale=en&gui=new&sessionID=1453231
  Namiar z lidarem dzięki czemu dokładnie widać gdzie znajduje się grodzisko.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty