Ziemia Kierska 2

Od czasu popełnienia pierwszego wpisu o grodzisku we wsi Pawłowice minęły blisko dwa lata. Nad Jeziorem Świętym w poszukiwaniu reliktów owego założenia, wizyty składaliśmy dość regularnie. Dziś mogę z dużą pewnością stwierdzić, iż autopsja jednak wykazała ślady po istniejącej ponad tysiąc lat temu warowni. 

To, co oczywiste w terenie dużo trudniej uchwycić na zdjęciach. Niemniej wystarczy chwilę się przypatrzeć, by dostrzec różnice w wysokości terenu oraz odmienny kolor roślinności (wyróżnik wegetacyjny). 

grodzisko pawłowice

grodzisko pawłowice koło jeziora małego kierskiego

Z odsieczą dość niespodziewanie przybył też Geoportal, wraz z aktualizacją zdjęcia satelitarnego terenu, potwierdzając moje obserwacje terenowe. Ciemniejszy kolor na południowy wschód od obiektu to delikatne wyniesienie, na którym istniała osada przygrodowa. 

grodzisko pawłowice na geoportalu

grodzisko pawłowice na geoportalu

Oczywiście zarówno w jednym jak i drugim przypadku należy mieć na uwadze, iż zdjecia przedstawiają rozwiezioną fortyfikację, w związku z czym jej rozmiary były oryginalnie mniejsze. Niemniej grodzisko w formie bardzo reliktowej można uznać za istniejące. 

Komentarze

  1. Nowsze wieści tu:
    http://www.lucivo.pl/2015/11/ziemia-kierska-3.html

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty