Akwizgran - tron

Zmierzając do Akwizgranu nie myślimy o wspaniałej zabytkowej substancji katedry. O rzymskim mieście. O ratuszu. Skoncentrowani jesteśmy tylko na tronie. 

Tysiąc dwieście lat mineło od śmierci Karola Wielkiego. A my znowu przypadkiem w miejscu wydarzeń. Tak jak rok wcześniej z okazji 1150 rocznicy misji cyrylometodiańskiej. W przyszłym okrągła 950 rocznica bitwy, która odmieniła historię Wielkiej Brytanii, tak więc chyba wiadomo co będziemy robić (evil laugh).

Od siódmej rano koczujemy i czekamy aż katedra zostanie otwarta dla zwiedzających. Trzy godziny. Nie doczytaliśmy, iż od siódmej do dziesiątej jest wyłącznie miejscem modlitwy. Miasto już zwiedzone poprzedniego dnia. Trafiamy zatem do ratusza - tam wystawa. Jedna z dwóch. Druga - w otwartym specjalnie z okazji rocznicy Centrum Karola Wielkiego. Na obu wystawach tłoczno, zwiedzających tyle co w krajowych muzeach przez cały rok. 

Godzina już dawno wybiła, zasiedzieliśmy się w ratuszu. Prawda jest taka, że zabytków starczyłoby na całodzienne zwiedzanie. Pędem do katedry. Och i ach, zachwyty, ale cały czas gdzieś szukamy schodów do empory i totius regni archisolum
Szybko orientujemy się w sytuacji - zwiedzanie najatrakcyjniejszych fragmentów świątyni - chóru i empory tylko z przewodnikiem. Nie przepdamy za zorganizowanym grupowym zwiedzaniem, ale tym razem nie mamy wyboru. Czekanie na wyznaczoną godzinę. Wycieczka się wlecze, współzwiedzający zadają głupiomądre pytania. W końcu schody i do góry.

tron Karola Wielkiego

Pfalzkapelle zbudowany został w kształcie oktagonu. Osiem ścian jak osiem dni tygodnia. Ósmy jak dzień zmartwychwstania Chrystusa [1]. Zlecający, Król, utożsamiany przez mu współczesnych z biblijnym Dawidem [2], tak więc należy się spodziewać, że tron nie będzie przypadkowym zlepkiem kamieni.

tron Karola Wielkiego

Zbudowany ze starych marmurowych płyt posadzkowych opartych na czterech filarach. Pomysł na recykling podłogi jako materiału na tron można zrozumieć tylko, jeżeli przyjąć podanie o jej  pochodzeniu z Bazyliki Świętego Grobu. W świetle innych inwestycji w katedrze - jak sprowadzenie z Rzymu i/lub Rawenny antycznych kolumn zdobiących kościół, nie wydaje się to nieprawdopodne. 
Sześć schodów prowadzących odpowiada ich ilości przy tronie Króla Salomona. Górując nad poddanymi patrzył w kierunku ołtarza, Jerozolimy, miejsca Sądu Ostatecznego. Władca całego świata chrześcijańskiego, nowego ludu wybranego.

tron Karola Wielkiego

Potężne oświadczenie Cesarza Karola. 
Tron w historii zapisał się jako przestrzeń 31 koronacji królewskich.

tron Karola Wielkiego

Przewodnik już się niecierpliwi. Ostatni raz dotykamy spustu migawki. Czas zejść z reszŧą grupy.


Literatura
[1] Alfred Carl, Akwizgran i jego katedra, Aachen 2011
[2] Roman Michałowski, Podstawy religijne monarchii we wczesnym średniowieczu zachodnioeuropejskim. Próba typologii [w:] Kwartalnik Historyczny Rocznik CV, 1998, 4

Komentarze

Popularne posty