1050-lecie chrztu - MUZARP

1050 rocznica chrztu Mieszka I (zwana chrztem Polski) została uświetniona serią muzealnych wystaw. Z powodu licznych wyjazdów krajowych i zagranicznych mamy opóźnienie zarówno w ich zwiedzaniu (nie dotarliśmy jeszcze na gnieźnieńską ekspozycję jubileuszową) jak i opisywaniu na blogu. Na pierwszy ogień idzie wpis o tym co można, jeszcze do grudnia, zobaczyć w poznańskim Muzeum Archeologicznym.

Archeologiczne tajemnice palatium i katedry poznańskiego Ostrowa składa się z trzech elementów. Pierwszy i najważniejszy (w naszej opinii) to eksponowane zabytki pochodzące z Ostrowa Tumskiego. Mniej (kabłączki korkociągowe) lub bardziej (złote blaszki z pracowni złotniczej, kostki mozaikowe, okucie pasa) znane, powinny na stałe zagościć w muzeum tworząc ciekawą kolekcję, miast być kitrane po magazynach. 
Najciekawszy zabytek wystawy - gliniana buła - zachowana połowa sfery. Według różnych interpretacji pojemnik na pieczęć, pojemnik na tłok pieczętny lub plomba na wrzeciądz od drzwi lub skrzyni. Czymkolwiek artefakt ten był, podziwiamy odcisk gemmy (intaglio) z wizerunkiem kejtra o trochę sznaucerowatym wyglądzie. Znalezisko odkryto w jednym z pomieszczeń palatium, wydatowano na XI-XII wiek.

Drugą częścią są makiety budynków palatialnych zarówno z państwa piastowskiego jak i sąsiednich. Ostatnią składową jest model przypalatialnej kaplicy wykonany w skali 1:1. Gwóźdź programu się nie udał. Nie kupujemy pomysłu (jako alternatywy dla wyeksponowania reliktów zespołu palatialnego) jak i wykonania (przypadłość polska -  po taniości). 

Jeżeli byśmy mieli oceniać, to Muzeum Archeologiczne z wystawą o Ostrowie Tumskim uplasowało się na trzecim, ostatnim miejscu wśród poznańskich jubileuszowych wystaw. O tym jak poradziły sobie Genius Loci oraz Muzeum Narodowe napiszemy w kolejnych notkach.

palatium w Poznaniu, Ostrów Tumski, model

gliniania pieczęć ? z Ostrowa Tumskiego w Poznaniu

wczesnośredniowieczne kabłączki skroniowe z Ostrowa Tumskiego w Poznaniu

1050-lecie chrztu - MUZARP

wczesnośredniowieczna patena z poznańskiego Ostrowa Tumskiego

1050-lecie chrztu - MUZARP wystawa

pełnowymiarowa "rekonstrukcja' kaplicy przypalatialnej na poznańskim Ostrowie Tumskim

Komentarze

  1. Czy wiadomo kto wykonał tę makietę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przyznam szczerze, że nie wiem. Niestety katalog do tej wystawy nam umknął i też nie mam jak sprawdzić.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty