1050-lecie chrztu - MUZARP

1050 rocznica chrztu Mieszka I (zwana chrztem Polski) została uświetniona serią muzealnych wystaw. Z powodu licznych wyjazdów krajowych i zagranicznych mamy opóźnienie zarówno w ich zwiedzaniu (nie dotarliśmy jeszcze na gnieźnieńską ekspozycję jubileuszową) jak i opisywaniu na blogu. Na pierwszy ogień idzie wpis o tym co można, jeszcze do grudnia, zobaczyć w poznańskim Muzeum Archeologicznym.

Archeologiczne tajemnice palatium i katedry poznańskiego Ostrowa składa się z trzech elementów. Pierwszy i najważniejszy (w naszej opinii) to eksponowane zabytki pochodzące z Ostrowa Tumskiego. Mniej (kabłączki korkociągowe) lub bardziej (złote blaszki z pracowni złotniczej, kostki mozaikowe, okucie pasa) znane, powinny na stałe zagościć w muzeum tworząc ciekawą kolekcję, miast być kitrane po magazynach. 
Najciekawszy zabytek wystawy - gliniana buła - zachowana połowa sfery. Według różnych interpretacji pojemnik na pieczęć, pojemnik na tłok pieczętny lub plomba na wrzeciądz od drzwi lub skrzyni. Czymkolwiek artefakt ten był, podziwiamy odcisk gemmy (intaglio) z wizerunkiem kejtra o trochę sznaucerowatym wyglądzie. Znalezisko odkryto w jednym z pomieszczeń palatium, wydatowano na XI-XII wiek.

Drugą częścią są makiety budynków palatialnych zarówno z państwa piastowskiego jak i sąsiednich. Ostatnią składową jest model przypalatialnej kaplicy wykonany w skali 1:1. Gwóźdź programu się nie udał. Nie kupujemy pomysłu (jako alternatywy dla wyeksponowania reliktów zespołu palatialnego) jak i wykonania (przypadłość polska -  po taniości). 

Jeżeli byśmy mieli oceniać, to Muzeum Archeologiczne z wystawą o Ostrowie Tumskim uplasowało się na trzecim, ostatnim miejscu wśród poznańskich jubileuszowych wystaw. O tym jak poradziły sobie Genius Loci oraz Muzeum Narodowe napiszemy w kolejnych notkach.

palatium w Poznaniu, Ostrów Tumski, model

gliniania pieczęć ? z Ostrowa Tumskiego w Poznaniu

wczesnośredniowieczne kabłączki skroniowe z Ostrowa Tumskiego w Poznaniu

1050-lecie chrztu - MUZARP

wczesnośredniowieczna patena z poznańskiego Ostrowa Tumskiego

1050-lecie chrztu - MUZARP wystawa

pełnowymiarowa "rekonstrukcja' kaplicy przypalatialnej na poznańskim Ostrowie Tumskim

Komentarze

Popularne posty