1050-lecie chrztu - Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe stanęło przed trudnym zadaniem. 
Po tym jak w styczniu okazało się, że planowana i szumnie zapowiadana w mediach wystawa Lux in oriente, Lux ex oriente z przyczyn niezależnych od muzeum nie dojdzie do skutku (powiązana z kościołem fundacja odpowiedzialna za wystawę nie zebrała funduszy), placówka miała niewiele czasu na przygotowanie własnej ekspozycji aby wyjść z twarzą z tej sytuacji. Jak się to udało?

Przestrzennie, schludnie zaaranżowane gabloty, oświetlenie w przypadku większości zabytków odpowiednie. Wystawione wysokiej klasy artefakty, dużo romańskich detali architektonicznych. Gotyckie malarstwo i rzeźba i na sam koniec współczesna kompozycja Stefana Gieromskiego.

Obszerny katalog wystawy w twardej oprawie w przyzwoitej cenie. Dedykowana wystawie strona internetowa - http://ima966.pl/ Liczne spotkania popularnonaukowe (Elżbieta Cherezińska) i wykłady (prof. Dariusz Sikorski, dr hab. Marcin Wołoszyn, dr hab. Krzysztof Jaworski, dr hab. Michał Kara, dr hab. Teresa Rodzińska-Chorąży, prof. Andrzej Buko). Grupy rekonstrukcyjne (poziomu nie oceniamy, nie znamy) oraz warsztaty (kaligrafia, złotnictwo, chorał gregoriański). 

Nie wiemy co się stało ale jest dobrze, nawet bardzo dobrze - jak nie w Polsce, jak nie w górach. Zapominamy o Dagome Iudex, którego nie zobaczyliśmy na wystawie, która nie doszła do skutku. Rzadko to piszemy (rzadko są ku temu powody) - brawo! Jeżeli nie trafiliście dotychczas do Muzeum Narodowego to spieszcie się. Wystawa trwa jeszcze niecały miesiąc.

kaptorga z wczesnośredniowiecznego cmentarzyska w Bodzi

zausznica z grobu wojownika z wału grodziska w Czermnie

denar ruski Bolesława Chrobrego

złoty krzyżyk z Zagórzyc

romańska figura św. Jana z wrocławskiej katedrygotycki detal z grobowca Bolesława Chrobrego

1050-lecie chrztu - Muzeum Narodowe

Na zdjęciach - kaptorga z Bodzi, zausznica z grobu wojownika z wału grodziska w Czermnie, denar ruski Bolesława Chrobrego, złoty krzyżyk z Zagórzyc, romańska figura św. Jana z wrocławskiej katedry, gotycki detal z grobowca Bolesława Chrobrego.

Komentarze

Popularne posty