Łódź ze Szczecina

Druga z trzech "całych" łodzi klepkowych w polskich muzeach. Podrózujemy do Szczecina do tamtejszego Muzeum Narodowego, gdzie eksponowany jest wrak znaleziony na podgrodziu, czyli w miejscu zwanym przez Niemców rynkiem Rybnym a później Warzywnym.

Statek wiosłowy, prawdopodobnie używany do połowów, o czym świadczy niewielki rozmiar łodzi (rekonstruowana długość 8,25m) oraz odkyte we wraku rybackie przybory - haczyk oraz ciężarek do sieci.

Pierwotnie wydatowana C14 na lata 780-870 +-75 lat. W drodze wyjątku badania dendrochronologiczne ładnie się wpisały w wyniki C14 dając datę po 853 roku. Późniejsze daty klepek mówią nam, że łódź używana była ponad 60 lat i w tym czasie przechodziła różne naprawy.

We wnętrzu korabia odnaleziono bardzo ciekawy zabytek, miniaturową głowę smoka/węża. Przez badaczy najczęściej wiązana z żywiołem skandynawskim. Doprowadziło to do sytuacji, w której pojawiły się głosy, iż statek należy uznać za skandynawski co w świetle jego cech konstrukcyjnych uznać należy za wyjątkowy absurd.

Korab odnaleziony na szczecińskim podgrodziuKorab odnaleziony na szczecińskim podgrodziu

Korab odnaleziony na szczecińskim podgrodziu

Korab odnaleziony na szczecińskim podgrodziu

Korab odnaleziony na szczecińskim podgrodziu

Komentarze

Popularne posty