Nad Małą Wartą

W ten sam weekend co do Giecza, wybraliśmy się również do Dzwonowa (o tym wkrótce), a z trasy zajechaliśmy do Rogoźna, gdzie od kilku dni trwała tymczasowa wystawa pt. Wędrówki ludów nad Małą Wartą. Tytuł wystawy pozornie sugeruje bardzo konkretną periodykę, tymczasem na miejscu przekonujemy się, iż ma on dwie płaszczyzny. 

Pierwsza faktycznie dotyczy epoki historycznej w której ze wschodu barbarzyńskie plemiona zalewały post-antyczny świat. Druga odnosi się do rzeki Wełny jako drogi, która przez kolejne stulecia służyła ludziom z bliska i daleka jako platforma umożliwiająca transport oraz handel. Ergo wystawione są nie tylko zabytki z epoki wędrówek ludów ale także wczesnego średniowiecza (ślady po stanowiskach handlowych, liczne odważniki) oraz  nowożytności (zapomniana droga wraz z przeprawą przez rzekę)..

Dwie uwagi tytułem wyjaśnienia - prezentowane są tylko i wyłącznie zabytki metalowe, w zasadniczej mierze odkryte przy pomocy wykrywaczy metalu.

Druga uwaga dotyczy Małej Warty - jak informuje nas zarówno katalog jak i plansza w muzeum, rzeka Wełna na starych mapach funkcjonowała pod takim hydronimem. 


Tradycyjnie już, trochę zdjęć eksponatów na zachętę - od góry zoomorficzna fibula z końca V - połowy VI wieku. Poniżej kolec sprzączki od pasa datowanego na 2. połowę VI - VII w., zapinka palczasta z VI w., oraz rzymski denar Cesarza Karakalli z 198 roku n.e.
Poniżej sfotografowane okucie pochewki noża datowane na połowę X - XI wieku pochodzi z Gościejewa i ma swoje analogie w artefaktach z Kujaw (Brześć Kujawski, Kałdus) i słowiańskim Pomorzu dzisiejszych Niemiec (Oldenburg, Schwedt). Rarytas, przedstawiający człowieka oraz smoka/węża - prawdopodobnie trudna do odczytania dziś scena mityczna. . 


Wystawa nie jest duża i jej obejrzenie nie zajmuje znaczących ilości czasu. Niemniej gorąco polecamy. Do odwiedzin muzeum imienia Wojciechy Dutkiewicz zachęcamy także z powodu stałej ekspozycji archeologicznej, ze "słynnym" pałaszem z Rogoźna, opisanym na Lucivo kilka lat temu oraz niesamowitej kolekcji wypchanych ssaków, ptaków i wypreparowanych owadów.


Na miejscu istnieje możliwość nabycia schludnie wydanego katalogu wystatwy ze szczegółowym opisem i fotografiami eskponowanych artefaktów. 

Komentarze

Popularne posty