Wieże mieszkalno-obronne

Komentarze

 1. W Witkowie mamy do czynienia z zamkiem. Była tam fosa, most zwodzony, mury obronne, bastyje i wały ziemne. Wieża jest tylko jednym z elementów zespołu.
  Pozdrawim,

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgoda Zbójcerzu. Myślimy, że podobnie należało by zakwalifikować zamek w Szamotułach i Gołańczy.

  Podział zastosowany w naszych galeriach jest dość umowny. Np zamki krzyżackie wydzieliliśmy z ogólnego tematu zamków, podobnie stało się z częścią, która wylądowała tu.

  Od jakiegoś czasu myślimy jak wykombinować lepiej podział obiektów, głównie w sensie technicznym i ograniczeń jakie narzuca Blogger.
  Dzięki za czujność, Twój komentarz to dodatkowa motywacja - ktoś nas przegląda i czyta.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wieże mieszkalne są zamkami - mniejszymi i bardziej ekonomicznymi ich wersjami, ale zawsze to "castrum" (tak je określano). W Siedlęcienie pierwotnie założenie również obejmowało fosę (której fragmenty po dziś dzień zachowały się od strony północnej i zachodniej, a której posostałe krawędzie "złapano" podczas badań archeo) oraz mur obwodowy, którego pozostałosci można podziwiać w dworze przylegającym do wieży (także odsłonięty w czasie badań archeo). W czasie ostatnich sezonów wykopalisk (2016 i 2017) odkryto również (dzięki odnalezionej po 14 latach poszukiwań grafice F.B.Wernera) pozostałości wieży bramnej.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty