Mokrzk

Parafrazując tekst pewnej piosenki: "Własne grodzisko będzie też miała gmina Drobin w powiecie płockim". Obiekt, który dziś opisuję odwiedziliśmy podczas naszej majówkowej eskapady. Znajduje się we wsi o wdzięcznie dźwięczącej nazwie Mokrzk, tuż przy drodze krajowej nr 60.
Grodzisko wczesnośredniowieczne pierścieniowate w Mokrzku

Gród został zbudowany w XIw. Założenie jest słusznych rozmiarów, do dziś góruje nad okolicą. Niestety cześć wału od strony drogi jest zniwelowana (podejrzewam, że właśnie w wyniku jej budowy). Jest też łyżka dziegciu - jak to przystało w naszym kraju, ktoś wyrzuca do grodziska śmieci.

Grodzisko wczesnośredniowieczne pierścieniowate w Mokrzku

Na podstawie:
Agnieszka i Robert Sypka, Zamki i warownie ziemi mazowieckiej, Trio 2002

Komentarze

 1. Witam, znam to miejsce bo dorastałem w tej okolicy - w lokalnej gwarze to miejsce nosi nazwę "kopiec". Swojego czasu prowadzone były tam prace archeologiczne (lata 90te) lecz niestety nie znam wyników znalezisk bo nikt z zewnatrz nie mógł tam wejść w trakcie ich wykonywania. Aż wstyd się przyznać że mieszkałem tam niespełna ćwierć wieku a nie wiedziałem w jakim okresie grodzisko powstało, najstarsi twierdzili iż grodzisko powstało w okresie wojny polsko-szwedzkiej a tu miła niespodzianka bo jest znacznie starsze ;). Z interesujących rzeczy - na wierzchołku od zachodniej strony grodziska wkopane były betonowe bloczki / płyty wielkości 20x30cm ze znakiem krzyża. Niestety nie wiem co one oznaczały... ?.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeden bloczek czy więcej?
  http://www.forum.bsmz.org/download/file.php?id=5065
  Tak np wyglądają geodyzyjne punkty pomiarowe. Zdażyło mi się widzieć takie na zabytakch jako najwyższych punktach w okolicy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Było ich kilka, nie pamiętam dokładnie ile i jeśli mnie pamieć nie zawodzi nie wyglądały podobnie do tego ale nie wystawały z ziemi i były w kształcie prostokąta:
  http://bloglesniczego.erys.pl/_img/_images/5511.jpg

  OdpowiedzUsuń
 4. To to samo, tylko z nieznanych mi powodów w zależności od miejsca znaki te wyglądają różnie. Widziałem też zdjęcia z gór, z wyrytami krzyżami w kamieniach.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty