Bunt Mazowsza

Rzecz działa się w 1047 roku, za panowania Kazimierza Odnowiciela.

Był bowiem pewien człowiek, imieniem Miecław, cześnik i sługa jego [Kazimierza] ojca Mieszka, a po śmierci tegoż we własnym przekonaniu książę i naczelnik Mazowszan. (...) Miecław, ufny w odwagę swego wojska, a nadto zaślepiony żądzą zgubnej ambicji, próbował zuchwale sięgnąć po to, co mu się nie należało ani z prawa żadnego, ani z przyrodzenia. Stąd też do takiej posunął się hardości i pychy, że odmawiał posłuszeństwa Kazimierzowi, a nadto z bronią w ręku i podstępem stawiał mu opór. Lecz Kazimierz (...) zebrał nieliczną wprawdzie, lecz zaprawioną w walkach garść wojowników i stoczył zbrojnie bitwę, w której Miecław poległ, a on tryumfalnie zdobył zwycięstwo, pokój i cały kraj.

Anonim tzw. Gall, Kronika polska

Bunt Mazowsza - impreza rekonstrukcyjna w Ciechanowie

Inscenizacja zbrojnego starcia między siłami Miecława a wojskiem Kazimierzowym miała miejsce w minioną sobotę w Ciechanowie podczas VI Spotkań ze średniowieczem. Widowisko zakończył pogrzeb zbuntowanego cześnika (fotografie poniżej). Jak każda impreza tego typu, również ta była dla nas okazją do zobaczenia się ze starymi znajomymi i do snucia wspomnień z innych wyjazdów oraz rekonstrukcyjnych planów na przyszłość. Organizatorzy doglądali swoich gości i spełniali wszystkie ich zachcianki - stoły uginały się od jadła, a znakomite piwo Ciechan pojawiło się w naszym obozie nim skończyliśmy składać zamówienie :)

Bunt Mazowsza - impreza rekonstrukcyjna w Ciechanowie

Bunt Mazowsza - impreza rekonstrukcyjna w Ciechanowie

Bunt Mazowsza - impreza rekonstrukcyjna w Ciechanowie

Komentarze

  1. hej , z tej strony żbik z arkony , masz może więcej zdjęć z naszych spotkań ? :) jeżeli tak to czy mogłabyś mi je jakoś udostępnić? 3504838 - moje gadu pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty