re: Grzybowo

Podczas majówki złożyliśmy wizytę także w innych miejscach, od których rozpoczęliśmy pisanie, owe pamiętne dwa lata temu. O Gieczu nada prędzej czy później Alicja, natomiast ja pozwolę sobie na wpis dotyczący Grzybowa.

Budynek muzealny na piastowskim grodzisku w Grzybowie

Budynek muzealny na piastowskim grodzisku w Grzybowie

Budynek muzealny jaki jest, każdy widzi na tych dwóch zdjęciach. Opinia po obejrzeniu już gotowego obiektu nie odbiega od tej, którą sformułowałem kiedy to był dopiero budowany - nie powinien on stać na grodzisku.

Ale, żeby nie powtarzać się nazbyt to pokrótce opiszę, co można znaleźć w środku. Wystawa "Gród Grzybowo - między plemieniem a państwem" otwarta jest od miesiąca.

Budynek muzealny na piastowskim grodzisku w Grzybowie - wystwa - grot strzały, rogowy

Zaaranżowana jest tak, aby zwiedzający miał wrażenie, że wchodzi do wykopu archeologicznego - konkretniej w przekrój wału grodziska. Aby przyjrzeć się zabytkom należy je wyciągnąć z "ziemi". Poniżej przykładowe fotki jak to wygląda.

Budynek muzealny na piastowskim grodzisku w Grzybowie - wystawa

Oryginalne artefakty zapuszkowane są w specjalnych tubach z pleksi, natomiast kopie można wziąć do ręki. I tu niestety można się rozczarować. Części tub nie da się wyciągnąć, gdyż się haczą w tunelach, w których są umieszczone, inne się już częściowo sypią. Przypomnę, że w momencie naszych odwiedzin wystawa funkcjonowała zaledwie dwa tygodnie.

Budynek muzealny na piastowskim grodzisku w Grzybowie - wystwa

Wał w wielu miejscach posiada specjalne wizjery, przez które można oglądać ilustracje dotyczące przedmiotów. Ich odnalezienie miejscami jest problematyczne. Muzeum zainwestowało też w nowoczesną technologię, tj. monitor, na którym można obejrzeć film z wykopalisk.

Budynek muzealny na piastowskim grodzisku w Grzybowie - wystwa

Widoczne są silne inspiracje placówkami takimi jak Slawenburg - i to jest pozytywne. Wykonanie - no cóż, tu trzeba popracować. Wnętrze lepsze od tego co na zewnątrz, ale idea przerosła wykonanie. Tyle komentarza.
A o Slawenburgu skrobnę coś w tygodniu.

Komentarze

 1. Ależ się tam porobiło od czasu moich wykopalisk w 2006. Nie poznaję ;) Ciekawe, co by na to powiedział ś.p. Pan Tuszyński.

  Muszę się tam jeszcze kiedyś pojawić, żeby ujrzeć te novum na własne oczy ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto przy okazji zwrócić uwagę na opinie dotyczące rekonstrukcji na zabytku w Tumie, cytat pochodzi z internetowego wydania łódzkiej GW z dnia 4.06.11: Tumskie Wykopaliska u prokuratora. Zniszczono Zabytek? Joanna Grabowska, Anna Kołakowska.

  "Prof. Zbigniew Kobyliński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego podkreślił, że projekt „zawiera elementy sprzeczne z powszechnie akceptowanymi na świecie zasadami konserwatorskimi”, bo ma być wzniesiony na zachowanych reliktach i przy użyciu współczesnych materiałów budowlanych i technik. Dr hab. inż. Aleksander Piwek z Politechniki Gdańskiej orzekł: „nie powinno się przystępować do realizacji, a projekt poddać dyskusji i przemyśleniom”. Jego sprzeciw wzbudziły m.in. ilości betonu i żelbetu, które miały być wykorzystane w „rekonstrukcji”. NID w swojej opinii stwierdził: „Projekt ( ) stanowi wręcz zagrożenie dla obiektu archeologicznego wpisanego do rejestru zabytków”.

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam w Grzybowie na pierwszych tam wykopaliskach w 1989r. Może jednak nie pojadę? Wolę pamiętać Grzybowo sprzed 22 lat...

  OdpowiedzUsuń
 4. Abstrahując jeszcze od umiejscowienia budynku na grodzisku przypmniał się nam jeden cytat. Co prawda dotyczy on poznańskich sukiennic i arsenału ale pasuję jak ulał:

  "To by tu naprawdę pasowało, gdyby było dobre. A byłoby dobre, gdyby było nowoczesne do końca, a nie tylko w połowie"
  Marek Leykam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty