Giecz - smaczki 3

Miały być zgodnie z zapowiedzią tylko dwie ciekawostki z Giecza, ale będą trzy ze względu na fakt, że w pierwotnym założeniu nie planowałem publikować materiału o kaczkowatym okuciu pochewki. Ale tak wyszło.

Tym razem przedstawiam dwie zoomorficzne figurki - orła (?) oraz...

Zoomorficzne figurki z wczesnośredniowiecznego zespołu osadniczego w Gieczu

Zoomorficzne figurki z wczesnośredniowiecznego zespołu osadniczego w Gieczu

Wykonane są starannie, materiał - brąz. Jakie funkcje mogły spełniać tego rodzaju figurki - trudno powiedzieć. Drogie zabawki dla książęcych dzieci? Przedmiot o charakterze magiczno-kultowym? Czekamy na publikacje o Gieczu!

Podobnie absurdalnego stwora uwieczniono w formie figurki - zawieszki z Rudawy.

Komentarze

 1. Mógłbyś podać przybliżone wymiary tych "zabawek" trudno to ocenić na tych zdjęciach. Jeżeli publikacji brak to czy wiesz gdzie je znaleziono - pochówek?

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak jak we wpisie - publikacji brak. To są świeże znaleziska, podejrzewam, że z zeszłego sezonu, ale mogę oczywiście się mylić, ze względu na brak jakich kolwiek informacji.
  Jeśli chodzi o wymiar, to trudno powiedzieć. Na oko ptaszysko może mieć ok. 5 cm wysokości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniały blog. Trafiłam tu poszukując wzorów bardkowych krajek i wsiąkłam na amen.
  Będę stałym gościem tym bardziej, że odmłodniałam nieco przypominając sobie jak w zamierzchłej przeszłości pracowałam na stanowiskach archeo...

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękujemy za miłe słowa :) Twoja osoba dopełniła okrągłą liczbę sześćdziesięciu obserwatorów. To dla nas wymowny znak, że warto jest prowadzić Lucivo.

  Pozdrawiam,
  Alicja

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty