Lucivo na szlaku - Dziekanowice

Idea tegorocznych wakacji była nieco odmienna niż poprzednich. Pielgrzymowaliśmy nie po ziemiach Dunów czy Sasów, lecz po Małopolsce. Przede wszystkim, lecz nie tylko, w poszukiwaniu romańskich zabytków polskiej architektury. Zainspirował nas do tego Książę pogański, silny bardzo, siedzący w Wiślech. Postaramy się zaprezentować zdjęcia i opisy odwiedzonych miejsc w kolejności zwiedzania, nauczeni doświadczeniem z zeszłego roku, kiedy publikowaliśmy na temat tego, co zapadło nam najbardziej w pamięć - materiałów z wojaży niemiecko-duńskich mamy na dysku nadal sporo...
Wyprawę zaczęliśmy od kościoła pw. św. Marii Magdaleny i św. Mikołaja w Dziekanowicach (gmina Dobczyce). Jednonawowa budowla z piaskowca datowana jest na przełom XII i XIII wieku.

Romański kościół w Dziekanowicach

W ścianie wschodniej, na zdjęciu pięknie oświetlonej wstającym słońcem znajduje się oryginalne romańskie okno.

Romański kościół w Dziekanowicach

Ściana południowa: między starym a nowym.

Romański kościół w Dziekanowicach

Na romańskich murach kościoła doliczono się aż 28 znaków kamieniarskich. Oto dwa z nich.

Romański kościół w Dziekanowicach

Romański kościół w Dziekanowicach

W kościele prowadzone są prace konserwatorskie i nie jest on udostępniony do zwiedzania. Wewnątrz zachowały się XIII-wieczne polichromie.

P.S. Jeśli ciekawi Was, jakie miejsca odwiedziliśmy podczas wakacyjnych wyjazdów kliknijcie w tag Lucivo na wakacjach :)

Komentarze

Popularne posty