Światowid z Lipnicy

Warto, będąc w okolicy, zatrzymać się w małej i starej mieścinie - Lipnicy Murowanej. Za rzeczką Uszwicą postawiono - według przekazów na pogańskiej gontynie - drewniany kościół. Pogańskiego bałwana Świętowita (?), ku jego poniżeniu, a wywyższeniu nowej wiary umieszczono w owej świątyni jako część znaku krzyża. Dębowy idol, po późniejszych przebudowach służy dziś jako podparcie ołtarza. Wysoki na 4,5 m, majestatyczny góruje nad zwiedzającymi.

Drewniany kościół św. Leonarda z XV w.

Czy tradycja ta jest prawdziwa? Tylko badania dendrochronologiczne mogłyby zweryfikować wiek słupa. Liczę na to, że ktoś kiedyś się ich podejmie.
Tak czy owak Lipnicę polecamy odwiedzić nie tylko dla przepięknego drewnianego kościoła z pogańską rzeźbą.

Drewniany kościół św. Leonarda z XV w. - nawa

Tzw. Światowid z Lipnicy

Tzw. Światowid z Lipnicy

Komentarze

 1. kościół jest faktycznie piękny; również go polecam! co do idola, hmm... myślę jednak, że to tylko legenda :) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Może, ale trzeba pamiętać, że w każdej legendzie tkwi ziarno prawdy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny temat i jak zwykle wzbogacający polskie zasoby sieciowe o nowy materiał zdjęciowy wysokiej jakości. Tak trzymać :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przykre to jak się widzi co zrobiono z nasza Słowiańską wiarą, jak potraktowano naszych bogów, dziś nazywając ich idolami i bałwanami, a przecież są takimi samymi bogami, jak ten, którego świątynię podpiera teraz Światowid.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zarówno termin idol ani bałwan nie ma pejoratywnego wydzwięku, chyba, że chodzi o program tv lub niemądrego człowieka.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty