Tarcze w ikonografii


tarcze w ikonografii wczesnego średniowiecza


Dobiegły końca kilkuletnie prace nad stworzeniem katalogu źródeł ikonograficznych, numizmatycznych, architektonicznych i sfragistycznych z terenu szeroko pojętej czasowo (od upadku Rzymu po koniec krucjat) i przestrzennie Europy wczesnego średniowiecza (od Islandii po nieeuropejską już Gruzję, ale ujętą ze względu na silne bizantyjskie wpływy kulturowe).

Powstanie projektu wiązać należy z dyskusją, jaką wiele lat temu toczyli między sobą autorzy - czy loricati dzierżyli inny typ tarcz niż clipeati. Zebranie ponad 600 źródeł umożliwia nam rozstrzygnięcie sporu, ale przede wszystkim okazało się wspaniałym narzędziem statystycznym i datującym (np. brak tarcz tzw. migdałowatych przed rokiem 1030-1040). Niemniej autorzy zrezygnowali z przedstawienia wniosków (czysto katalogowy charakter idei) pozostawiając to odbiorcom, oczekując owocnej wymiany zdań. 

Ponadto zbiór stał się jedną z pokaźniejszych ewidencji przedstawień zbrojnych z wczesnego średniowiecza, przez co wierzymy, iż okaże się przydatny wszystkim pasjonatom  oraz być może części profesjonalistów. 

Zdajemy sobie sprawę, iż przedsięwzięcie nie jest wolne od wad. Jeżeli zatem masz pomysł co można poprawić lub znasz nie ujęte w zestawieniu źródła zapraszamy do kontaktu poprzez komentarze pod wpisem lub pocztę elektroniczną na adres: projekt_tarcze(at)outlook.com

Chruściel&Czcibor


Komentarze

Popularne posty