Jutlandzkie ringforty

A skoro już o Danii mowa, to warto przywołać wspomnienia z wakacji 2010, kiedy odwiedziliśmy grodziska typu Trelleborg w Fyrkat i Aggersborg na Jutlandii.
Zacznę może od Aggersborg, ze względu na wrażenie, jakie robi swoją powierzchnią. To największy ze wszystkich duńskich trelleborgów. Gród mierzący wewnątrz 240 metrów średnicy mieścił w swoim obrębie aż 48 chat zgrupowanych po cztery na planie kwadratu. Poniżej zdjęcie ze ścieżki prowadzącej na stanowisko.

Ringfort w Aggersborg

Odwracając się o 180 stopni zobaczymy XII-wieczny kamienny kościół.

Romański kościoł przy ringforcie w Aggersborgu

W okolicy kościoła stoi niewielki budynek z ekspozycją kopii zabytków archeologicznych i tablicami informującymi o historii miejsca.

Muzeum przy ringforcie w Aggersborgu

A tak prezentują się pozostałości założenia z kościołem w tle.

Ringfort w Aggersborg i kościół romański

W sąsiedztwie trelleborga w Fyrkat stanął niezbyt udany skansen, więc nie poświęcę mu wiele miejsca i przejdę do grodziska mijając po drodze znajomo wyglądającą rekonstrukcję halli ;)

Zrekonstruowana skandynawska osada w skansenie koło trelleborga w Fyrkat

Zrekonstruowany skandynawski longhouse koło trelleborga w Fyrkat

Trelleborg w Fyrkat

Na majdanie dawnej fortyfikacji mającym średnicę 120 metrów umieszczono cementowe krążki uczytelniające zarys zabudowań z czasów jej funkcjonowania w X stuleciu.

Trelleborg w Fyrkat

Trelleborg w Fyrkat

W 2014 roku internet obiegła informacja o odkryciu na wschodniej Zelandii piątego grodu typu trelleborg w Danii. Więcej o odkryciu na stronie Uniwersytetu w Aarhus.

Komentarze

Popularne posty