Good or bad news?

Tytułowe pytanie, good news czy bad news.
Po naszej pierwszej dość entuzjastycznej reakcji na facebooku przyszedł czas na rozważenie zaserwowanych informacji.

Od dobrych kilku lat śledzimy wykopaliska trwające od 1999 roku na poznańskim Ostrowie Tumskim, kierowane przez Panią profesor Hannę Koćkę-Krenz. W sezonie 2009 odwiedziliśmy stanowisko z aparatem fotograficznym kilkukrotnie w celu udokumentowania reliktów. Później przez wiele miesięcy krążyły informacje mówiące o tym, że na 1050 rocznicę chrztu Polski zostanie przygotowana ich ekspozycja. W połowie zeszłego roku okazało się, że nie stać nas na takie fanaberie.

Pewną sensacją okazały się wieści udostępnione w dniu wczorajszym przez Radio Merkury a potwierdzone także w lokalnej telewizji. Rozdysponowano dofinansowania w ramach unijnego programu WRPO  i projekt, który ogłoszono trupem, otrzymał 8,5 miliona na realizację. Pomyśleliśmy "wspaniale", "wreszcie", "szampan" etc. Przełomowe odkrycia nie będą już tylko oznaczone tablicą informacyjną.
Ale czytamy na spokojnie artykuł...
Niestety stan kościoła nie pozwala, by odsłonić wszystkie pozostałości po pierwszych Piastach.
oraz
Za pozyskane środki będziemy chcieli oznaczyć i pokazać ten teren, który był polem badań Pani Profesor Koćki-Krenz. Zastosujemy nowoczesne rozwiązania jak odpowiednie oświetlenie czy mapping 3D - mówi wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

Równie niepokojąco brzmi wypowiedź przedstawiciela kurii.
Czy zabytkowa substancja w ogóle zostanie odsłonięta? W jakim zakresie? Czy skończy się na świetle, laserach, hologramach i bruku w innym kolorze. Jedno jest pewne - wydawszy teraz pieniądze (na niezadowalający półśrodek), tak szybko ponownie się na ten sam cel nie znajdą. Z dużym niepokojem czekamy na kolejne wiadomości w tej sprawie. 

Panom z urzędu miasta oraz kurii przedstawiamy ku inspiracji kilka (na szybko, więc popłynęliśmy z różnym datowaniem) rozwiązań z kraju i u naszych sąsiadów (czasem tych dalszych). Nie satysfakcjonuje nas odpowiedź, że się nie da. Impossible is nothing.

Tournai - Katedra Notre Dame, monumentalna romańska bazylika. W trakcie naszej wizyty trwał kolosalny remont świątyni zarówno na zewnątrz jak i w jej wnętrzu. Przy okazji postanowiono wyeksponować poprzedzające ją budowle, między innymi wraz z widocznym na drugim zdjęciu karolińskim baptysterium.

Tournai - Katedra Notre Dame - karolińskie babtysterium

Tournai - Katedra Notre Dame - karolińskie babtysterium

Mogilno - romański klasztor, dawniej benedyktyński. Fragment XI wiecznego muru wraz z oknem.

Romański klasztor benedyktynów w Mogilnie, XI wieczny mur

Akwizgran - park miejski. Na jego środku prawie niewidoczna konstrukcja (szukaliśmy jej przez dobrą chwilę wzrokiem) kryjąca relikty rzymskie i średniowieczne.

Okno archeologiczne w Akwizgranie - relikty rzymskie i średniowieczne

Okno archeologiczne w Akwizgranie - relikty rzymskie i średniowieczne

Akwizgran - okno archeologiczne w chodniku przy ulicy Tempelgraben z ekzpozycją muru miejskiego wybudowanego przez cesarza Fryderyka Barbarossę w XII wieku.

Okno archeologiczne w Akwizgranie - XII wieczny mur miejski wybudowany przez Fryderyka Barbarossę

Brugia - katedra romańsko-gotycka. Podczas prac remontowych odkryto XIV-wieczne pochówki w kościele. Wszystkie dekorowane w technice al fresco.

Brugia - XIV wieczne pochówki w katedrze

Devin - zamek, relikty postrzymskiej budowli, prawdopodobnie o przeznaczeniu sakralnym z IV wieku. Opakowane w dość zgrabną półziemiankę.

Devin - relikty kościoła (?) z IV wieku na terenie zamku

Devin - relikty kościoła (?) z IV wieku na terenie zamku


Kraków - Podziemia Rynku. Na zdjęciu tzw. Kramy Bogate, gdzie handlowano towarami luksusowymi w średniowieczu (wzmianki w XV i XVI wieku, być może już funkcjonowały od XIV).

Karków Podziemia Rynku, tzw. Kramy Bogate

Kraków - kościół św. Wojciecha romański, pod jego podłogą relikty przedromańskie. Miejscami jest tak ciasno, że dwie osoby się nie miną, a mimo tego znalazło się miejsce na gabloty, profil archeologiczny i ścieżkę.

Kraków kościół św. Wojciecha ekspozycja przedromańskich reliktów

Poznań - Rezerwat archeologiczny Genius Loci. Miejsce wielokrotnie wspominanej ekspozycji przekroju wału grodziska wczesnośredniowiecznego. Ale aby dostać się do celu należy uprzednio przespacerować się nad murem wybudowanym przez biskupa Lubrańskiego w XVI wieku.

Fragment nowożytnego muru biskupa Lubrańskiego na poznańskim Ostrowie Tumskim w rezerwacie archeologicznym Genius Loci

Mikulcice - spacerujemy nad wielkomorawską nekropolą wokół kościoła nr 2 (w sumie odkryto około 2000 pochówków, oczywiście tylko część jest eksponowana).

Mikulcice, wielkomorawskie cmentarzysko

Praga, Hradczany - relikty najstarszego na zamku i drugiego najstarszego kościóła w Bohemii. Koniec IX wieku, przebudowany w XI. Kilka gorzkich słów da się powiedzieć odnośnie dostępności i oświetlenia ale mury są widoczne i każdy chcący może je prawie dotknąć.

Praga, zamek Hradczany, relikty romańskiego kościoła z IX wieku

Trenczyn - na tamtejszym zamku obudowano niezbyt pięknym pawilonem to co pozostało po tetrakonchosie z XI wieku.

Trenczyn - relikty romańskiej rotundy na zamku

Wiedeń - Michaelerplatz, środek miasta. Eskponowane rzymskie, średniowieczne oraz nowożytne relikty.

Okno archeologiczne we Wiedniu na Michaelerplatz

Na koniec zostawiamy link do artykułu Dominika Przygodzkiego pt. Palatium Mieszka I i Dąbrówki w Poznaniu. Analiza możliwości ekspozycji architektonicznej przedstawiający kilka możliwych koncepcji. Cześć pomysłów dobrych, cześć fatalnych. Przeczytajcie, obejrzyjcie. Szkice zamieszczone w newsie z Radia Merkury pochodzą z tej pracy.

Komentarze

 1. To jeszcze dorzucę z Białorusi - Brześć, zachowane pozostałości wczesnośredniowiecznej drewnianej zabudowy, przykryte pawilonem-muzeum. Nie wiem, jak wygląda to teraz, ale jak tam byłam jakieś 15 lat temu, to bylo całkiem nieźle. https://en.wikipedia.org/wiki/Berestye_Archeological_Museum

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję. Takich przykładów są jeszcze dziesiątki.

  Tymczaem na Onecie pojawiły się kolejne informacje w sprawie:
  "Jak poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Miasta Poznania Hanna Surma, część projektu będąca w zakresie Miasta Poznań obejmie zagospodarowanie przestrzeni wokół kościoła i wzbogacenie istniejącej ekspozycji w Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci. Część będąca w zakresie Archidiecezji Poznańskiej obejmie zaś prace w kościele NMP: konserwację i renowację wnętrza oraz zabytków ruchomych z wnętrza kościoła, przygotowanie obiektu do użytkowania oraz udostępnienia zwiedzającym, a także odtworzenie historycznego stanu posadzki wraz z jej renowacją."

  Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/poznan/za-2-3-lata-w-poznaniu-ekspozycja-pozostalosci-palatium-mieszka-i/97yx9e

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty