Aachener Kleinodien

Musicie wiedzieć, że insygnia Cesarstwa Niemieckiego dzielą się na dwie grupy - Akwizgrańską i Norymberską. Jak łatwo można się domyśleć ich nazewnictwo wywodzi się od miejsca ich przechowywania (zanim trafiły do Wiednia oczywiście). Grupa Norymberska to obszerniejszy zbiór -Korona, Święta Lanca, Krzyż Rzeszy, partykuła Krzyża Świętego, liczne elementy stroju (opiszemy na lucivo tylko jeden z nich), dwa miecze (opiszemy jeden z nich), Jabłko cesarskie (tu niestety daliśmy ciała i nie sfotografowaliśmy). Ponadto pewna ilość elementów wykraczających poza ramy czasowe tego co chcemy na blogu prezentować - berło, kropidło, liczne relikwiarze czy pojemnik na koronę - wszystko z późnego średniowiecza.
Drugi zbiór to regalia Akwizgrańskie. W ich skład wchodziły tylko trzy obiekty - uprzednio opisana Szabla Karola Wielkiego oraz Puzdro Świętego Szczepana i Ewangeliarz Koronacyjny. Żeby zbytnio nie zanudzać z dwóch wpisów zrobiliśmy jeden i puzdro wraz z ewangeliarzem opiszemy razem.

Stephansbursa czyli Puzdro św. Szczepana. Relikwiarz w kształcie torby pielgrzymiej wykonany z drewna, obity złotą blachą i ozdobiony licznymi kamieniami szlachetnymi i perłami. Podobno kiedyś przechowywano w nim ziemię skropioną krwią kamienowanego męczennika i stąd nazwa. Datowanie to pierwsza połowa IX wieku, oprócz tyłu - XIX wiek oraz ornamentu na górze puzdra, to już XV stulecie. W trakcie ceremonii koronacyjnej w Akwizgranie, puzdro umieszczane było w specjalnej niszy w tronie Karola Wielkiego.

Puzdro św. Szczepana (Stephansbursa)

Puzdro św. Szczepana (Stephansbursa)

Krönungsevangeliar zwany także Ewangeliarzem koronacyjnym z Wiednia. Powstał w szkole pałacowej na dworze karolińskim około roku 800. Karty pergaminowe zabarwione są na kolor fioletowy, zapisane srebrnym i złotym atramentem. Efekt piorunujący, którego na żywo nie zobaczymy ale od czego mamy internet - chomikujemy zdjęcie ze strony koledżu Oberlin, Ohio. To co najbardziej rzuca się w oczy to XVI-wieczna okładka z pozłacanego srebra przedstawiająca Boga.

Ewangeliarz koronacyjny (Krönungsevangeliar)

Komentarze

Popularne posty