Boss

Kilka niedziel temu, korzystając z prawie letniej pogody, wybraliśmy się na bicyklową przejażdżkę, a jakże, dookoła Jeziora Lednickiego i trochę dalej. Jednym z naszych pierwszych celów do odwiedzenia był wiejski dworek z końca XIX wieku, który został zakupiony i zasiedlony przez archeologa Jerzego Łomnickiego, dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.  Obiekt pozostaje w rękach rodziny, która prowadzi gospodarstwo agroturystyczne. Dworek jakoś nigdy nam po drodze nie był, czas było to naprawić.
Ale wpis nie jemu jest poświęcony a wszystko przez ukrytą w krzakach rzeźbę stojącą przy budynku naprzeciw. Uwagę artyście poświęciliśmy dopiero pod wpływem patyny porzuconej i zaniedbanej pracy przy dawnym jego domu-pracowni. Idealnie utrzymane lednickie rzeźby nie zachęcały do zgłębienia tej historii.

Twórczość może się podobać lub nie. Ale będąc w okolicach lednickich trudno jej nie dostrzec, a zatem z powodów kronikarskich, odnotowujemy tę część krajobrazu wyspy pierwszych piastów na Lucivo.

Julian "Boss" Gosławski. Urodzony w Poznaniu. Artysta-rzeźbiarz, współodpowiedzialny m.in. za projekt pomnika Armii Poznań. Po latach życia w wielkim mieście wyprowadził się do Rybitw, gdzie do ostatnich swoich dni tworzył rzeźby spawając ze sobą metalowe elementy.
Na wyspie lednickiej - Mieszko I (wprowadzający Chrześcijaństwo)


oraz Cesarz Otton III, fragment rzeźby Jeźdźcy, przedstawiająca postacie Bolesława Chrobrego i Ottona III, także na wyspie lednickiej, wystawionej uprzednio na Expo 2000 w Hanowerze.Tak oto Julian Boss Gosławski został drugim, po Stanisławie Pijanowskim, współczesnym bohaterem goszczącym w naszych wpisach. 

Wypadałoby i sam dworek pokazać...


Komentarze

Popularne posty