Dekada

Kiedy (ponad) 10 lat temu zaczęliśmy po pewnej urokliwej majówce tworzyć Lucivo, nasze zmagania z otoczeniem wyglądały zgoła inaczej niż dziś. Grodziska szukaliśmy w terenie często dwu-, trzykrotnie zanim udawało się je zlokalizować. W muzeach obsługa goniła nas za samo wyciągnięcie aparatu fotograficznego z torby. Na blogach pisali entuzjaści i zawodowcy, dzieląc się pasją i wiedzą. Literatura pochodziła z biblioteki lub długo wyszukiwanych książek na Allegro.

Dziś mamy LIDAR, Academia.edu, pomijając muzealnych pariasów - nieograniczone możliwości uwieczniania na matrycy zabytków. Parafrazując pewien januszowy mem, kiedyś to nie było, dzisiaj to jest.

Jedynie żal wszystkich blogów, które przegrały w szalonej walce z czasem (lub przeniosły się do efemerycznego Facebooka) - Archeowieści, Bukowy Las, Chruścielowisko, Ludosza Kowal, Album Romański, Wieża Mieszkalna Odbudowa, Sogneriket, Ostry Rybak, blog Błażeja Stanisławskiego, oraz niedawno odkryta strata bloga Grodziska czyli historia nieznana.

---

Myśleliśmy jak uczcić te 10 lat podróży po mapach, grodziskach, świątyniach i cmentarzyskach. Postanowiliśmy zamiast jednego "spektakularnego" wpisu dokończyć rozpoczęte i nigdy niesfinalizowane wpisy, które często latami już czekają na swoją kolej. Przynajmniej część z kilkudziesięciu mniej lub bardziej gotowych. Tego oczekujcie w najbliższych miesiącach.  

Życzcie nam wytrwałości, postaramy się jeszcze trochę pisać. I podróżować, po drogach i królestwach. Razem z naszym nowym kompanem, archeologicznym psem Rudkiem (na zdjęciach w kręgu gockim w Grzybnicy oraz grodzisku w Kałdusie).
Komentarze

 1. Wytrwałości! :) I gratulację pięknej rocznicy.
  A jak mi wbijali do głowy na szkoleniu z socjalków - socjale podlegają modzie - są, są i puf, nie ma! A Twoja strona , to Twoja strona - będzie tak długo jak chcesz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda to. Trochę myspaców się już przewineło.
   Dziękujemy.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty