Kociałkowa Górka - aktualizacja

Post odwołujący się do jednego z pierwszych wpisów na blogu, z września 2009 roku. Aktualizacje zdjęć chcieliśmy przedstawić już kilka lat temu, po drugiej autopsji, ale dopiero spontaniczny zeszłoniedzielny spacer po Parku Krajobrazowym Promienko nas do tego skutecznie zmotywował.

Przez te 10 lat, jak łatwo dostrzec, w dziedzinie fotografii grodzisk popełniliśmy pewien postęp. Nie jesteśmy natomiast równie usatysfakcjonowani przyrostem wiedzy o tym obiekcie. "Szwedzki szaniec" z Kociałkowej/Nowej Górki to dla nas wciąż jeden z bardziej tajemniczych grodów w Wielkopolsce. 

Na lidarowym zdjęciu (o którym w 2009 mogliśmy pomarzyć) widzimy, że grodzisko wbrew pierwotnym przemyśleniom jest jednoczłonowe. Sąsiednie wyniesienie jest już naturalnym pagórkiem, a zmylił nas fragment wału osłaniającego bramę (?). 

Datowanie obiektu nadal pozostaje niejasne i bez bezwzględnych dat takowe pozostanie. Odrzucamy teorie o VI-VII wiecznej chronologii (Wikipedia). Według Barbara Kirschke, Andrzej Prinke, Grodziska w województwie poznańskim. Katalog stanowisk archeologicznych. Poznań 1995, należy je datować na fazy B (600-800) oraz E (1050-1250). Michał Kara  w swojej monumentalnej pracy Najstarsze państwo Piastów - rezultat przełomu czy kontynuacji? studium archeologiczne, Poznań 2009, stwierdził, iż być może gród funkcjonował przed rokiem 900. Zatem w obu przypadkach mowa o bardzo wczesnej konstrukcji.

Dodatkowo na facebookowym profilu poświęconym temu grodzisku - Orle Gniazdo - Zapomniany Gród Ziemi Pobiedziskiej, znaleźliśmy informację jakoby obiekt był już badany - przed I wojną  światową przez badaczy (?) niemieckich (cytowana broszura Z dziejów Pobiedzisk autorstwa Zofii Majerskiej i Marcina Maika, której póki co nie udało nam sie zdobyć) oraz przez mgr. Czesława Strzyżewskiego. Dokumentacja z tych drugich badań ma się znajdować u Powiatowego Konserwatora Zabytków.

To wszystko...
Poniżej jeszcze kilka zdjęć z 2013 roku. Tym razem z aparatu, panorama wału z zewnątrz oraz 3 obrazy majdanu grodziska.

Komentarze

Popularne posty