Pomorski langskip P-2 w NMM

Motywację do pisania przyniosła nam nasza ostatnia wizyta w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Okazją do ponownych odwiedzin placówki była tymczasowa wystawa Truso. Wikingowie Nadchodzą. Wystawa nie zachwyciła, ale dzięki niej trafiliśmy na prawdziwy morski skarb, który ze stanowiskiem identyfikowanym jako Truso niewiele ma wspólnego. 


Pomorski "langskip", oznaczony numerem P-2 trafił do Narodowego Muzeum Morskiego najprawdopodobniej w 2021, co sugeruje video  wyprodukowane przez  NMM z okazji wydarzenia pt. Skarby z morskich głębin - Europejskie Dni Archeologii.O łodzi z Zatoki Puckiej pisaliśmy w roku 2016 przy okazji publikowania przez nas zestawienia łodzi i statków z południowego wybrzeża Bałtyku. Od tego czasu pucki wrak P-2 znikł nam z radaru, spokojnie czekając momentu swojej chwały w Pracowni Konserwacji Mokrego Drewna, dziś Tczewskim Centrum Konserwacji Wraków Statków, gdzie od 2005 roku przechodził proces konserwacji.

Żadnej nowej treści ponadto co zostało już uprzednio przez nas przetłumaczone i skomentowane na ten moment nie jesteśmy w stanie dodać (może poza faktem, że tablica muzealna sugerowała datowanie dendrochronologiczne na "najprawdopodobniej ok. 970 roku"). Czekamy aż P-2 szerzej trafi do literatury. 

Wystawie Truso poświęcimy jeszcze kilka słów/zdjęć w kolejnym wpisie.

 

Komentarze

Popularne posty