Aktualizacja fotek cz. 1

Z racji wzbogacenia kolekcji zdjęć mała aktualizacja, zamiast cudzych własne. Okucie siodła z Lutomierska z wpisu Jeszcze tury

Okucie siodła z Lutomierska, wykopaliska na cmentarzysku wczesnośredniowiecznym

Komentarze

 1. Już można pisać "ostrogi".
  Podejrzenia, że ukucia siodeł z Lutomierska są w rzeczywistości paradnymi ostrogami, z utrąconymi bodźcami pojawiało się w literaturze od dawna. Teraz już wiemy raczej na pewno, że to są ostrogi.
  Fragmenty identycznych znane są z Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu oraz z cmentarzyska w Cerekwicy. Mimo to dyskusja trwała. Ostatnio doskonale zachowane egzemplarze znaleziono w Ciepłem (pani Zdzisława Ratajczyk z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku). Łącznie z kompletem okuć rzemieni i klamerek identycznych jak te z Lutomierska.
  Nie ma już raczej wątpliwości, że mamy do czynienia z warsztatem, który produkował takie paradne ostrogi z figurkami zwierzątek i dzwoneczkami (!!!) i zaopatrywał w nie elity państwa wczesnych Piastów. Nie wiemy tylko gdzie się ten warsztat mieścił.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Artykuł Krzysztofa Wachowskiego jeszcze sprzed odkopania egzemplarzy z Ciepłego ale już prawidłowo identyfikujący okucia jako ostrogi:
  http://rcin.org.pl/Content/34454/WA308_45443_P319_FUNKCJA-OKUC_I.pdf

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty